Tatjana Matić u EK u Briselu

Državna sekretarka Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Tatjana Matić i zamenica šefa Odeljenja za Srbiju u Direktoratu za proširenje EU Simona Gati otvorile su dvodnevni sastanak eksplanatornog skrininga za treće poglavlje o Poslovnom nastanjivanju i slobodi pružanja usluga. Eksplanatornom skriningu kao članovi srpske delegacije prisustvuju i šefica pregovaračkog tima sa EU Tanja Miščević i ambasador u stalnoj misiji Republike Srbije pri EU u Briselu Duško Lopandić.

Tatjana Matić, koja je ujedno i predsedavajuća radne grupe za poglavlje 3, je izjavila da je reč o poglavlju koje je izuzetno važno kako za Srbiju, tako i za EU. “Razgovarali smo o uzajamnom priznavanju tehničkih kvalifikacija za profesije kao što su doktori, zubari, arhitekte, farmaceuti itd”, rekla je ona.

Ona je istakla da je za ministarstvo veoma važno predstojeće donošenje direktive o uslugama, kojom se unutrašnje tržište u Srbiji dovodi u sklad sa pravilima koja važe u EU. “To je nešto što ćemo svakako morati da izradimo i sastavimo do kraja ove godine”, ukazala je Matić.

Eksperti Evropske komisije su članovima srpske delegacije predstavili pravne tekovine EU o Poslovnom nastanjivanju i slobodi pružanja usluga.

Pojašnjena je Direktiva 2005/36/EZ, kao ključni pravni propis koji uređuje sistem zajedničkog priznavanja profesionalnih kvalifikacija i usklađuje pravila koja se odnose na regulisane profesije, sa ciljem osiguranja međusobnog priznavanja stručnih kvalifikacija i diploma između država članica.

Svaka država članica mora da ima institucije koje će overavati stručne kvalifikacije svojih državljana i rešavati zahteve za priznavanje stručnih kvalifikacija lica koja nisu njeni državljani.

Telo koje obezbeđuje poštovanje tih obaveza može biti jedno ili više ministarstava i profesionalna organizacija.

Jasno su definisane direktive koje uređuju međusobno priznavanje stručnih kvalifikacija za profesije u zdravstvu, kao što su lekari, veterinari, stomatolozi, bolničarke, babice i farmaceuti, kao i priznavanje diploma, uverenja i drugih dokaza o formalnim kvalifikacijama za arhitekte, pravnike, trgovačke agente, lica koja se bave trgovinom i transportom toksičnih proizvoda.

Predstavljena je i Direktiva o poštanskim uslugama koja utvrđuje regulatorni okvir za sektor poštanskih usluga, definiše zajedničke minimalne karakteristike univerzalne poštanske usluge zagarantovane širom EU i utvrđuje maksimalne granice za usluge koje mogu biti rezervisane za pružaoca univerzalne usluge.

Svaka država mora da osnuje Nacionalno regulatorno telo koje treba da je odgovorno za obezbeđenje usaglašenosti sa obavezama koje proističu iz Direktive o poštanskim uslugama i koje bi, moglo da bude odgovorno za obezbeđenje usaglašenosti sa pravilima konkurencije u poštanskom sektoru.

Od nacionalnih regulatornih tela zahteva se da budu zakonski odvojeni i poslovno nezavisni od poštanskih operatera.

Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija je obezbedilo praćenje sastanka putem web stream-a, u sedištu ministarstva u Beogradu, u Nemanjinoj 22-26, u Velikoj sali na VI spratu.

Predstojeća runda skrininga zakazana je već za sledeću nedelju, a biće reči o poglavlju 12, koje se odnosi na bezbednost hrane i fitosanitarnu inspekciju.