Татјана Матић у ЕК у Бриселу

Државна секретарка Министарства спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Татјана Матић и заменица шефа Одељења за Србију у Директорату за проширење ЕУ Симона Гати отвориле су дводневни састанак експланаторног скрининга за треће поглавље о Пословном настањивању и слободи пружања услуга. Експланаторном скринингу као чланови српске делегације присуствују и шефица преговарачког тима са ЕУ Тања Мишчевић и амбасадор у сталној мисији Републике Србије при ЕУ у Бриселу Душко Лопандић.

Татјана Матић, која је уједно и председавајућа радне групе за поглавље 3, је изјавила да је реч о поглављу које је изузетно важно како за Србију, тако и за ЕУ. “Разговарали смо о узајамном признавању техничких квалификација за професије као што су доктори, зубари, архитекте, фармацеути итд”, рекла је она.

Она је истакла да је за министарство веома важно предстојеће доношење директиве о услугама, којом се унутрашње тржиште у Србији доводи у склад са правилима која важе у ЕУ. “То је нешто што ћемо свакако морати да израдимо и саставимо до краја ове године”, указала је Матић.

Експерти Европске комисије су члановима српске делегације представили правне тековине ЕУ о Пословном настањивању и слободи пружања услуга.

Појашњена је Директива 2005/36/EZ, као кључни правни пропис који уређује систем заједничког признавања професионалних квалификација и усклађује правила која се односе на регулисане професије, са циљем осигурања међусобног признавања стручних квалификација и диплома између држава чланица.

Свака држава чланица мора да има институције које ће оверавати стручне квалификације својих држављана и решавати захтеве за признавање стручних квалификација лица која нису њени држављани.

Тело које обезбеђује поштовање тих обавеза може бити једно или више министарстава и професионална организација.

Јасно су дефинисане директиве које уређују међусобно признавање стручних квалификација за професије у здравству, као што су лекари, ветеринари, стоматолози, болничарке, бабице и фармацеути, као и признавање диплома, уверења и других доказа о формалним квалификацијама за архитекте, правнике, трговачке агенте, лица која се баве трговином и транспортом токсичних производа.

Представљена је и Директива о поштанским услугама која утврђује регулаторни оквир за сектор поштанских услуга, дефинише заједничке минималне карактеристике универзалне поштанске услуге загарантоване широм ЕУ и утврђује максималне границе за услуге које могу бити резервисане за пружаоца универзалне услуге.

Свака држава мора да оснује Национално регулаторно тело које треба да је одговорно за обезбеђење усаглашености са обавезама које проистичу из Директиве о поштанским услугама и које би, могло да буде одговорно за обезбеђење усаглашености са правилима конкуренције у поштанском сектору.

Од националних регулаторних тела захтева се да буду законски одвојени и пословно независни од поштанских оператера.

Министарство спољне и унутрашње трговине и телекомуникација је обезбедило праћење састанка путем web stream-a, у седишту министарства у Београду, у Немањиној 22-26, у Великој сали на VI спрату.

Предстојећа рунда скрининга заказана је већ за следећу недељу, а биће речи о поглављу 12, које се односи на безбедност хране и фитосанитарну инспекцију.