Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Vesna Kovač rekla na konferenciji „Sprovođenje prava intelektualne svojine- Srbija na svetskoj mapi“ održanoj u PKS u Beogradu, da se projekat zaštite prava intelektualne svojine finansira iz IPA fondova EU, a primenjuje u partnerstvu sa državama članicama EU preko nadležnih institucija Danske i Velike Britanije.
Podrška EU kroz ovaj projekat iznosi 2,8 miliona evra i namenjena je jačanju administrativnih kapaciteta nadležnih u Srbiji u okviru tvining projekta, tako i u jačanju tehničkih kapaciteta administracije, kroz poseban ugovor o nabavci mašine za uništavanje krivotvorenih i piratskih proizvoda, rekla je Kovač.
On je na događaju povodom obeležavanja Svetskog dana intelektualne svojine 27. aprila, rekla da Ministarstvo aktivno učestvuje u sprečavanju krivotvorenja i piraterije stvarajući povoljno poslovno okruženje, kroz razvijanje konkurentnosti, zaštitu legalne trgovine i zaštitu potrošača.
Projekat „Sprovođenje prava intelektualne svojine“ od izuzetnog je značaja za Ministarstvo kao glavnog korisnika, rekla je Kovač i dodala da su pored Sektora tržišne inspekcije korisnici projekta i Uprava carine u Ministarstvu finansija, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Tužilaštvo i Zavod za intelektualnu svojinu.
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport izjavio je da zaštita prava intelektualne svojine u Srbiji nije na zadovoljavajućem nivou i ta oblast će i dalje biti u fokusu u okviru pregovora sa Evropskom unijom.
On je rekao da su administrativni kapaciteti Srbije u institucijama koje se bave zaštitom prava intelektualne svojine dobre, ali da se mora više raditi na primeni zakona i regulativa u praksi.
Devenport je kazao da bi tržišna inspekcija, Uprava carina, Poreska uprava i sudovi trebalo efikasnije da primenjuju u praksi pravila iz te oblasti idodao da trenutni nivo zaštite intelektualne svojine u Srbiji nije zadovoljavajući i da do 2018. godine ta oblast treba da bude usklađena sa standarima EU.
On je naveo da će se nastavak usklađivanja odvijati u okviru pregovora sa EU u poglavlju sedam i dodao da pozdravlja napore Vlade Srbije u borbi protiv sive ekonomije u toj oblasti.
Ambasador Kraljevine Danske u Srbiji Majkl Borg Hansen izjavio je da su krivotvorenje i piraterija veliki problem za društvo uopšte i daleko od toga da su zločin bez žrtava.
To donosi veliku štetu privredi, ali nosi i bezbednosne rizike za društvo, rekao je on dodajući da je jedan deo falsifikatora povezan i sa organizovanim kriminalom.
Ističući značaj zaštite intelektualne svojine, on je naveo primer svoje zemlje, koja je, kako je kazao, pre 50 godina bila poljoprivredna, a danas živi od usluga zasnovanim na znanju i inovacijama.
Na konferenciji održanoj u organizaciji Ministarstva, trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije i Delegacije Evropske unije u Srbiji, koja je sastavni deo tvining projekta koji finansira Evropska unija „Sprovođenje prava intelektualne svojine“ sa budžetom od 1.300.000 €, a ima za cilj podršku srpskoj vlasti u jačanju kapaciteta u ovoj oblasti, predstavljene su posledice falsifikovanja i piraterije, o kojima su diskutovali ugledni govornici iz Srbije i inostranstva.
Predstavljeni su rezultati studije o stanju u Srbiji, koja je sprovedena u okviru Tvinning projekta a ima za cilj da proceni trenutni stepen falsifikovanja i piraterije u Srbiji, istakne trendove, identifikuje povezanost sa transnacionalnim organizovanim kriminalom i utvrdi da li postoje potencijalne pretnje društvu.
Osim tvinning projekta EU je donirala 1.500.000 € za kupovinu tri mašine za uništavanje falsifikovane robe i finansijski je podržala kampanju podizanja svesti „Falsifikati koštaju više, kupujem originale!“ koju sprovode Sektor tržišne inspekcije Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija i Expertise France i sa ciljem jačanja svesti kod potrošača o rizicima kupovine falsifikovanih proizvoda.