Спровођење права интелектуалне својине у Србији

Државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Весна Ковач рекла на конференцији „Спровођење права интелектуалне својине- Србија на светској мапи“ одржаној у ПКС у Београду, да се пројекат заштите права интелектуалне својине финансира из ИПА фондова ЕУ, а примењује у партнерству са државама чланицама ЕУ преко надлежних институција Данске и Велике Британије.

Подршка ЕУ кроз овај пројекат износи 2,8 милиона евра и намењена је јачању административних капацитета надлежних у Србији у оквиру твининг пројекта, тако и у јачању техничких капацитета администрације, кроз посебан уговор о набавци машине за уништавање кривотворених и пиратских производа, рекла је Ковач.

Он је на догађају поводом обележавања Светског дана интелектуалне својине 27. априла, рекла да Министарство активно учествује у спречавању кривотворења и пиратерије стварајући повољно пословно окружење, кроз развијање конкурентности, заштиту легалне трговине и заштиту потрошача.

Спровођење права интелектуалне својине у Србији

Пројекат „Спровођење права интелектуалне својине“ од изузетног је значаја за Министарство као главног корисника, рекла је Ковач и додала да су поред Сектора тржишне инспекције корисници пројекта и Управа царине у Министарству финансија, Министарство унутрашњих послова, Тужилаштво и Завод за интелектуалну својину.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт изјавио је да заштита права интелектуалне својине у Србији није на задовољавајућем нивоу и та област ће и даље бити у фокусу у оквиру преговора са Европском унијом.

Он је рекао да су административни капацитети Србије у институцијама које се баве заштитом права интелектуалне својине добре, али да се мора више радити на примени закона и регулатива у пракси.

Девенпорт је казао да би тржишна инспекција, Управа царина, Пореска управа и судови требало ефикасније да примењују у пракси правила из те области идодао да тренутни ниво заштите интелектуалне својине у Србији није задовољавајући и да до 2018. године та област треба да буде усклађена са стандарима ЕУ.

Он је навео да ће се наставак усклађивања одвијати у оквиру преговора са ЕУ у поглављу седам и додао да поздравља напоре Владе Србије у борби против сиве економије у тој области.

Амбасадор Краљевине Данске у Србији Мајкл Борг Хансен изјавио је да су кривотворење и пиратерија велики проблем за друштво уопште и далеко од тога да су злочин без жртава.

То доноси велику штету привреди, али носи и безбедносне ризике за друштво, рекао је он додајући да је један део фалсификатора повезан и са организованим криминалом.

Истичући значај заштите интелектуалне својине, он је навео пример своје земље, која је, како је казао, пре 50 година била пољопривредна, а данас живи од услуга заснованим на знању и иновацијама.

На конференцији одржаној у организацији Министарства, трговине, туризма и телекомуникација Републике Србије и Делегације Европске уније у Србији, која је саставни део твининг пројекта који финансира Европска унија „Спровођење права интелектуалне својине“ са буџетом од 1.300.000 €, а има за циљ подршку српској власти у јачању капацитета у овој области, представљене су последице фалсификовања и пиратерије, о којима су дискутовали угледни говорници из Србије и иностранства.

Представљени су резултати студије о стању у Србији, која је спроведена у оквиру Твиннинг пројекта а има за циљ да процени тренутни степен фалсификовања и пиратерије у Србији, истакне трендове, идентификује повезаност са транснационалним организованим криминалом и утврди да ли постоје потенцијалне претње друштву.

Осим твиннинг пројекта ЕУ је донирала 1.500.000 € за куповину три машине за уништавање фалсификоване робе и финансијски је подржала кампању подизања свести „Фалсификати коштају више, купујем оригинале!“ коју спроводе Сектор тржишне инспекције Министарства трговине, туризма и телекомуникација и Expertise France и са циљем јачања свести код потрошача о ризицима куповине фалсификованих производа.