Okrugli sto “Razvoj industrije 4.0 u Srbiji“ održan je sa ciljem sagledavanja mogućnosti i potrebe razvoja, prepreka i problema, kao i uticaja i posledica četvrte industrijske revolicije koje donosi digitalizacija i integracija svih proizvodnih procesa. Skup je organizovalo Društvo za informatiku Srbije u saradnji sa Privrednom komorom Srbije.
Pomoćnik ministra za informaciono drušvo Sava Savić ovom prilikom naglasio je da je izvoz domaćeg softvera i IT usluga uveliko premašio izvoz pojedinih proizvoda, iz poljoprivrede i automobilske industrije. On je dodao i da je vrednost IT izvoza u 2015. bila preko 580 miliona evra sa stopom rasta od preko 25 odsto, a rast elektronske trgovine na godišnjem nivou oko 28 odsto.
„Ovo što se sada dešava je nova pojava – digitalna transformacija ne samo načina poslovanja, već i načina života građana“, rekao je Savić.
Pomoćnik ministra je naveo da resorno ministarstvo ima niz programa koji su namenjeni razvoju ove industrije u Srbiji.
„Prvo i osnovno je razvoj digitalne infrastrukture i cilj je da se privredi omogući pristup toj infrastrukturi. Trenutno radimo na razvoju širokopojasnog interneta i elektronskog poslovanja. Digitalizacijom televizije omogućen je i ubrzan razvoj mobilnih mreža četvrte generacije što predstavlja segment bazične infrastruktura kada govorimo ovoj industriji 4.0.“, naveo je Savić.
„Kako bi se Industrija 4.0 na najbolji i najbrži način razvijala u Srbiji, potrebno je doneti pametna regulatorna rešenja za pametnu industriju, rekao je pomoćnik ministra za informaciono društvo.
Sava Savić je istakao da je u januaru ove godine donet Zakon o informacionoj bezbednosti, kojim se uređuju mere zaštite u IKT sistemima i odgovornosti pravnih lica prilikom upravljanja i korišćenja IKT sistema, čime će se urediti odgovornost i povećati bezbednost autonomnih sistema, a samim tim i bezbednost podataka i telekomunikacionih mreža.
Pored ovog zakona, pomoćnik ministra je najavio, u narednom mesecu, sprovođenje javne rasprave o Nacrtu zakona o elektronskoj identifikaciji i servisima od poverenja u elektronskom poslovanju. Donošenje tog Zakona je od velike važnosti za uspostavljanje digitalnog poslovnog ekosistema i razvoj elektronskog načina rada.
On je naglasio da je veoma važan razvoj digitalnih veština i novih IT kadrova kako bi se pripremili za digitalnu revoluciju i imali koristi od nje. Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija ima za cilj da u svim segmentima obrazovanja i nauke omogući razvoj digitalnih veština, jer to predstavlja osnovu za razvoj i usavršavanje u digitalnom dobu, ali i uslov za dobijanje posla.
Sava Savić je najavio i da je cilj ministarstva da do kraja godine sve škole budu opremljene brzim internetom, a najmlađi upoznati sa svim prednostima korišćenja informaciono- komunikacionih tehnologija ali i rizicima sa kojima se mogu susresti na internetu.
„Važno je da se pripremimo za industriju 4.0. Ako se ne menjamo kako se menjaju stvari oko nas, nećemo biti dovoljno konkurentni“, naveo je Savić.
U okruglom stolu na ovu temu učestvovali su i Mihailo Vesović, Centar za inovacije Privredne komore Srbije, prof. dr Petar Petrović, Mašinski fakultet u Beogradu, dr Aleksandar Rodić Institut Mihajlo Pupin, Marko Nikolić, „Simens“ Srbija, Nebojša Atanacković, Unija poslodavaca, Darko Mandić, Hemofarm AD i Maja Pejčić, Razvojna agencija Srbije.
„Industrija 4.0” – takozvana četvrta industrijska revolucija, odnosno digitalizacija industrije – za Evropu već je najmanje tri godine ključna tema u kojoj se traga za odgovorima kako privrede država-članica EU mogu u budućnosti biti konkurentnije na globalnim tržištima.