Potpredsednik Vlade i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić rekao je, na otvaranju Sajama tekstila u Novom Pazaru, da Srbija mora da poveća ekonomsku razmenu sa Turskom na milijardu evra, i da je to realan cilj jer Srbija i Turska nisu iskoristile potencijale koje imaju.
On je kazao da treći međunarodni sajam „Balkan tekstil“ otvara nove perspektive ne samo u tekstilnoj industriji, već i ekonomskim odnosima dve zemlje.
Potpredsednik Ljajić je rekao da Novi Pazar treba ponovo da postane tekstilni centar Srbije, jer ima kvalitetnu radnu snagu, koja je obučena, ali i tradiciju u protekliih 20 i više godina.
Moramo ulagati u nove tehnologije, ali i sprečiti ilegalnu trgovinu, naglasio je on i dodao da Srbija želi legalno tržište tekstila.
Hoćemo da turske kompanije koje učestvuju na sajmu ne samo prodaju, već i otvore fabrike ovde i da im za to damo podsticaj“, rekao je Ljajić, pozdravljajući vlasnika turske kompanije „Džinsi“, koja je već otvorila veliki pogon u Leskovcu, a želi da uloži i u Novi Pazar.
Otvaranju sajma prisustvovao je i ambasador Turske u Srbiji Mehmet Kemal Bozaj, koji je kazao da je ta zemlja uvek želela i želi dobru saradnju sa Srbijom.
Najvažnija je saradnja ekonomija i privreda i zato želimo da budete most saradnje sa turskom ekonomijom. Kao vaš prijatelj i predstavnik Turske želim da Novi Pazar ne bude samo sandžački, već evropski Novi Pazar, rekao je Bozaj.
Navodeći da je na sajmu prisutno tridesetak izlagača iz Turske, ambasador je ukazao da turske kompanije koje žele da investiraju odluku o tome donose na osnivu tri segmenta – to su sigurnost, finansije i mesto gde ulažu.
Ističući značaj održavanja ovakvog sajma u Novom Pazaru, jer se time pomaže domaćim privrednicima i proizvođačima tekstila, gradonačelnik Meho Mahmutović rekao je da će prioritet u tom regionu ubuduće biti ekonomija, ulaganja i otvaranje novih radnih mesta.
Direktor turske komanije „Merdijen“ Oguz Jalcin je kazao da je sajam prilika ne samo da se predstave proizvođači tekstila iz Turske, već i da se dovedu ljudi koji su potencijalni ulagači a koji će, kako se nada, naći interes da ulože u Srbiju u Novi Pazar.
Sajmovi su izuzetna prilika da tekstilci naprave iskorak kada je u pitanju proizvodnja tekstila i izvoz u zemlje EU, rekao je Jalcin, i pozvao srpske proizvođače da sarađuju sa firmama iz Turske i tako otvore nova radna mesta.
Na sajmu „ Balkan tekstil“ učestvuje 26 izlagač iz Srbije i Turske sa repromaterijalom neophodnih za rad tekstilne i industrije nameštaja.