Potpisan sporazum o izgradnji gondole od Kalemegdana do Ušća

Potpredsednik Vlade i ministar tgrovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić, gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić i direktor ,,Skijališta Srbije” Dejan Ćika potpisali su danas sporazum o izgradnji gondole u Beogradu, koja će spajati Kalemegdan sa Ušćem.

Ministar Ljajić istakao je da je po procenama onih koji su radili na projektu period povraćaja uloženog novca 5,7 godina, što znači da će za manje od šest godina sva uložena sredstva biti vraćena.

,,Sa ekonomskog stanovišta ovo je investicija koja je potrebna Beogradu i koja će se u relativno kratko vreme isplatiti”, rekao je on.

Ministar je istakao da je Beograd lider srpskog turizma, koji posećuje 53 odsto od ukupnog broja stranih turista koji dođu u Srbiju, a 51 procenat od ukupnog broja noćenja se realizuje u glavnom gradu.

,,U avgustu je bilo čak 26 odsto veći broj dolazaka u Beogradu u odnosu na avgust 2017. godine, kao i 37 odsto više noćenja. To govori o značaju koji Beograd ima za turizam Srbije. Ali, ne možemo da budemo zadovoljni tim rezultatima, jer su potencijali veći”, rekao je Ljajić.

Potpisan sporazum o izgradnji gondole od Kalemegdana do Ušća

Ministar je podsetio da je započet i idejni projekat izgradnje ski staze na Avali, dužine 525 metara i veštačkim osnežavanjem, te naveo da bi do maja naredne godine i početka nautičke sezone trebalo da budu završena izgradnja međunarodnog pristana u Zemunu i pet pristana na Savi i Dunavu.

Kao važnu stvar za turizam Beograda izneo je i izgradnju zabavnog parka. ,,Imamo kineskog investitora koji je zakupio 5.000 kvadratnih metara hala na Beogradskom sajmu. Očekujemo za dva meseca da će početi sa radom taj zabavni park, a investicija je oko dva i po miliona evra. Biće to najveći park te vrste na Balkanu”, rekao je Ljajić.

Dodao je i da je preko potrebna i obnova centra ,,Sava“, jer je važno da Beograd ima takav kongresni centar.

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić je govoreći o projektu rekao da je sledeća faza raspisivanje tendera, izrazivši pritom nadu da bi sama izgradnja mogla da počne do kraja godine.

Dodao je da mnoge metropole imaju gondole i žičare koje povezuju njhove dvorce tvrđave ili stare građevine sa starim delovima grada, poput Budimpešte, Ljubljane.

Vrednost investicije je 15 miliona evra, odnosno oko 1,8 milijardi dinara, od čega će 600 miliona obezbediti grad, a ostatak Ministarstvo turizma.
Dužina trase je jedan kilometar, sama gondola imaće 25 kabina sa led rasvetom, klima, ,,vaj fajem”, kapaciteta 3.000 putnika na sat, koji će se prevoziti brzinom pet do šest metara u sekundi.

Direktor ,,Skijališta Srbije” Dejan Ćika rekao je da se razmišlja da gondola uđe u sistem javnog prevoza.

Kada je reč o cenama karte, naveo je da bi ona trebalo da košta 2,5 evra, u dinarskoj protivvrednosti, za decu i 3,6 evra za odrasle.

Dodao je i da će polazna stanica biti na Ušću, kao i da će najverovatnije skejt park biti pomeren, ali da je predviđeno da polazna stanica bude na stubovima, pa će građani moći tuda da prolaze.