Otvorena UNICEF konferencija „Zaštita dece na internetu“

Konferencija pod nazivom „Zaštita dece na internetu“, otvorena je danas u hotelu Tulip in u Beogradu uz podršku UNICEF-a i Vlade Velike Britanije. Pozdravnu reč na konferenciji imali su dr. Nebojša Stefanović ispred Ministarstva unutrašnjih poslova, ambasador Velike Britanije u Srbiji Denis Keefe, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, Tatjana Matić i direktor UNICEF-a u Srbiji Michel Saint-Lot.

Cilj konferencije je upoznavanje sa dostignućima u oblasti borbe protiv zlostavljanja i iskorišćavanja dece na internetu, kao i davanje preporuka za naredne korake u procesima značajnim za unapređenje prevencije i digitalno nasilje. Sa tim u vezi, državna sekretarka Tatjana Matić u uvodnom obraćanju rekla je da se Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija zalaže se da se temi zaštite dece na internetu posveti više prostora i da se uspostavi veća saradnja, kako između nadležnih državnih institucija, tako i između zainteresovanih organizacija, kompanija i nevladinog sektora.

Otvorena UNICEF konferencija „Zaštita dece na internetu“

„U našem radu, između ostalog, težimo i ostvarenju ciljeva Evropske strategije za bolji internet za decu, među kojima su najvažniji povećanje svesti o potrebi podizanja nivoa digitalne pismenosti i onlajn sigurnosti, stimulisanje proizvodnje kreativnih i edukativnih sadržaja za decu, bolja klasifikacija i prisutnije obeležavanje sadržaja primerenog određenim uzrastima, kao i korišćenje alata za roditeljsku kontrolu“, rekla je državna sekretarka.

Resorno ministarstvo za telekomunikacije se temom bezbednosti dece na internetu bavi od 2009. godine. Matić je prisutne na konferenciji upoznala sa aktivnostima ministarstva, sprovedenim u proteklih šest godina, a vezanih za temu bezbednosti dece na internetu, među kojima su: inicijativa „Klikni bezbedno“, veliki broj radionica i tribina o bezbednom korišćenju interneta, učešće u globalnoj akciji „Dan bezbednog interneta“, partnerstvo u Centru za bezbedan internet u okviru kojeg postoji mehanizam za prijavu nedozvoljenih i štetnih sadržaja „Net patrola“, organizacija javnih konkursa na temu bezbednosti dece na internetu i mnogi drugi.

Matić je naglasila da značajnu ulogu u stvaranju boljeg interneta za decu, pored obrazovnih ustanova i nadležnih državnih institucija i organizacija, imaju i telekomunikacioni i internet operatori, proizvođači uređaja i softvera, kao i kompanije koje upravljaju velikim društvenim mrežama. „Važno je da pored razvijanja mehanizma zaštite radimo i na tome da poboljšamo digitalnu pismenost naše dece. Potrebno je naučiti ih odgovarajućim veštinama primenjivim u digitalnom dobu u kome žive, a uz koje bi u potpunosti i pre svega bezbedno mogla da imaju korist od upotrebe interneta“, istakla je Matić.

Konferencija „Zaštita dece na internetu“ deo je Globalnog programa za izgradnju kapaciteta u borbi protiv seksualne eksploatacije dece na internetu koji sprovode relevantni nacionalni partneri uz podršku UNICEF-a i Vlade Velike Britanije.