Отворена УНИЦЕФ конференција „Заштита деце на интернету“

Конференција под називом „Заштита деце на интернету“, отворена је данас у хотелу Тулип ин у Београду уз подршку УНИЦЕФ-а и Владе Велике Британије. Поздравну реч на конференцији имали су др. Небојша Стефановић испред Министарства унутрашњих послова, амбасадор Велике Британије у Србији Denis Keefe, државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација, Татјана Матић и директор УНИЦЕФ-а у Србији Michel Saint-Lot.

Циљ конференције је упознавање са достигнућима у области борбе против злостављања и искоришћавања деце на интернету, као и давање препорука за наредне кораке у процесима значајним за унапређење превенције и дигитално насиље. Са тим у вези, државна секретарка Татјана Матић у уводном обраћању рекла је да се Министарство трговине, туризма и телекомуникација залаже се да се теми заштите деце на интернету посвети више простора и да се успостави већа сарадња, како између надлежних државних институција, тако и између заинтересованих организација, компанија и невладиног сектора.

Отворена УНИЦЕФ конференција „Заштита деце на интернету“

„У нашем раду, између осталог, тежимо и остварењу циљева Европске стратегије за бољи интернет за децу, међу којима су најважнији повећање свести о потреби подизања нивоа дигиталне писмености и онлајн сигурности, стимулисање производње креативних и едукативних садржаја за децу, боља класификација и присутније обележавање садржаја примереног одређеним узрастима, као и коришћење алата за родитељску контролу“, рекла је државна секретарка.

Ресорно министарство за телекомуникације се темом безбедности деце на интернету бави од 2009. године. Матић је присутне на конференцији упознала са активностима министарства, спроведеним у протеклих шест година, а везаних за тему безбедности деце на интернету, међу којима су: иницијатива „Кликни безбедно“, велики број радионица и трибина о безбедном коришћењу интернета, учешће у глобалној акцији „Дан безбедног интернета“, партнерство у Центру за безбедан интернет у оквиру којег постоји механизам за пријаву недозвољених и штетних садржаја „Нет патрола“, организација јавних конкурса на тему безбедности деце на интернету и многи други.

Матић је нагласила да значајну улогу у стварању бољег интернета за децу, поред образовних установа и надлежних државних институција и организација, имају и телекомуникациони и интернет оператори, произвођачи уређаја и софтвера, као и компаније које управљају великим друштвеним мрежама. „Важно је да поред развијања механизма заштите радимо и на томе да побољшамо дигиталну писменост наше деце. Потребно је научити их одговарајућим вештинама примењивим у дигиталном добу у коме живе, а уз које би у потпуности и пре свега безбедно могла да имају корист од употребе интернета“, истакла је Матић.

Конференција „Заштита деце на интернету“ део је Глобалног програма за изградњу капацитета у борби против сексуалне експлоатације деце на интернету који спроводе релевантни национални партнери уз подршку УНИЦЕФ-а и Владе Велике Британије.