“Upotreba interneta i velika zastupljenost društvenih mreža su civilizacijski procesi koje Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija podržava i podstiče, naročito kada je reč o primeni novih tehnologija u obrazovanju. Ali, moramo voditi računa i o opasnostima upotrebe tih tehnologija. Jučerašnje saopštenje o novim hapšenjima u akciji Armagedon, kada su tri lica uhapšena zbog zloupotrebe dece za pornografiju putem interneta, kao i činjenica da je prošle godine rekordan broj osoba lišeno slobode zbog takvih radnji, upozoravaju da je neophodno što pre uvesti mere za zaštitu dece i mladih na internetu”, istakla je državni sekretar Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, uoči otvaranja manifestacije “PR Dani – Priče digitalnog doba”, na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.
Ona je podsetila da je Ministarstvo sačinilo nacrt Uredbe o bezbednosti i zaštiti dece prilikom korišćenja informaciono-komunikacionih tehnologija, koja je u proceduri.
“Cilj Uredbe je podizanje nivoa svesti i znanja o prednostima i rizicima korišćenja interneta i načinima bezbednog korišćenja interneta, unapređenje digitalne pismenosti dece, roditelja, učitelja i nastavnika, kao i unapređenje međuresorne saradnje u domenu bezbednosti i zaštite dece na internetu”, rekla je Matić, naglasivši da Ministarstvo sprovodi i edukativnu kampanju “Pametno&bezbedno” kroz projekat IT karavan koji u 15 gradova Srbije učenicima osnovnih škola i građanima predstavlja prezentaciju o prednostima i opasnostima upotrebe informaciono-komunikacionih tehnologija.
Državni sekretar Tatjana Matić svečano je otvorila manifestaciju “PR dani – Priče digitalnog doba”, koju Fakultet političkih nauka organizuje osmi put, a teme su odnosi s javnošću, mediji i medijska propaganda, društvene mreže, marketing i uticaj digitalnog doba na politiku.
“U Srbiji, informaciono-komunikacione tehnologije moguće je studirati na više od 40 fakulteta i visokih škola, godišnje se zapošljava više od 3.000 stručnjaka u oblasti IKT-a, a stalno je otvoreno više od 100 programerskih pozicija. Međutim, danas gotovo da ne postoji zanimanje koje je moguće uspešno obavljati bez posedovanja digitalnih veština. U sistemu visokog obrazovanja mnogi fakulteti prepoznali su potrebu za podizanjem nivoa digitalne pismenosti kod svojih studenata i uveli su multidisciplinarne programe u kojima se se izučavaju predmetne teme u okvirima digitalnog okruženja. Dobar primer pruža i Fakultet političkih nauka izučavanjem predmetnih oblasti u digitalnim medijima, kao što su komunikologija, odnosi sa javnošću, medijska propaganda, marketing”, rekla je Matić, ističući da Ministarstvo posebnu pažnju posvećuje razvoju akademske zajednice u digitalnom dobu, što se ogleda i u podršci Akademskoj mreži Republike Srbije.