Нова хапшења онлајн предатора упозоравају да су потребне хитне мере заштите деце на интернету

“Употреба интернета и велика заступљеност друштвених мрежа су цивилизацијски процеси које Министарство трговине, туризма и телекомуникација подржава и подстиче, нарочито када је реч о примени нових технологија у образовању. Али, морамо водити рачуна и о опасностима употребе тих технологија. Јучерашње саопштење о новим хапшењима у акцији Армагедон, када су три лица ухапшена због злоупотребе деце за порнографију путем интернета, као и чињеница да је прошле године рекордан број особа лишено слободе због таквих радњи, упозоравају да је неопходно што пре увести мере за заштиту деце и младих на интернету”, истакла је државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић, уочи отварања манифестације “ПР Дани – Приче дигиталног доба”, на Факултету политичких наука у Београду.

Она је подсетила да је Министарство сачинило нацрт Уредбе о безбедности и заштити деце приликом коришћења информационо-комуникационих технологија, која је у процедури.

“Циљ Уредбе је подизање нивоа свести и знања о предностима и ризицима коришћења интернета и начинима безбедног коришћења интернета, унапређење дигиталне писмености деце, родитеља, учитеља и наставника, као и унапређење међуресорне сарадње у домену безбедности и заштите деце на интернету”, рекла је Матић, нагласивши да Министарство спроводи и едукативну кампању “Паметно&безбедно” кроз пројекат ИТ караван који у 15 градова Србије ученицима основних школа и грађанима представља презентацију о предностима и опасностима употребе информационо-комуникационих технологија.

Државни секретар Татјана Матић свечано је отворила манифестацију “ПР дани – Приче дигиталног доба”, коју Факултет политичких наука организује осми пут, а теме су односи с јавношћу, медији и медијска пропаганда, друштвене мреже, маркетинг и утицај дигиталног доба на политику.

“У Србији, информационо-комуникационе технологије могуће је студирати на више од 40 факултета и високих школа, годишње се запошљава више од 3.000 стручњака у области ИКТ-а, а стално је отворено више од 100 програмерских позиција. Међутим, данас готово да не постоји занимање које је могуће успешно обављати без поседовања дигиталних вештина. У систему високог образовања многи факултети препознали су потребу за подизањем нивоа дигиталне писмености код својих студената и увели су мултидисциплинарне програме у којима се се изучавају предметне теме у оквирима дигиталног окружења. Добар пример пружа и Факултет политичких наука изучавањем предметних области у дигиталним медијима, као што су комуникологија, односи са јавношћу, медијска пропаганда, маркетинг”, рекла је Матић, истичући да Министарство посебну пажњу посвећује развоју академске заједнице у дигиталном добу, што се огледа и у подршци Академској мрежи Републике Србије.