Državni sekretar u Ministarstvu spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Stevan Nikčević rekao je posle sastanka sa Južnokorejskom asocijacijom uvoznika (KOIMA) da su razmotreni načini da se spoljnotrgovinska razmena Koreje i Srbije, koja iznosi nešto manje od 200 miliona dolara, unapredi u korist srpskog izvoza.
Godinama je naša saradnja na dobrom nivou, ali sa deficitom na srpskoj strani koji je izuzetno veliki i KOIMA je želela da razmotrimo načine da povećamo izvoz srpskih kompanija u Koreju, rekao je on.
Nikčević je naveo da su sektori elektronske industrije, IT industrije i agrara posebno interesantni za saradnju i promociju srpskog izvoza.
Imajući u vidu da se radi o dve udaljene ekonomije, pokušavali smo da približimo Srbiju kao investicionu destinaciju kroz pozitivna iskustva Jure i drugih kompanija, kao i da privučemo i druge korejske kompanije u Srbiju“, istakao je Nikčević.
Državni sekretar u Ministarstvu finansija i privrede, Aleksandar Ljubić, istakao je da današnji sastanak pokazuje da udaljenost dve zemlje ne znači ništa ako postoji razumevanje između privrednika.
Pošto je najveći cilj vlade smanjivanje nezaposlenosti i otvaranje radnih mesta, današnji sastanak sa delegacijom iz Južne Koreje jeste šansa da dobra iskustva investitora iz te zemlje, kao što je Jura, pomognu našim kompanijama da nađu tržište u dalekoj Koreji sa skoro 50 miliona ljudi, rekao je Ljubić.
Prema njegovim rečima, bitan podatak je da Koreja, kao jedna od većih ekonomija, godišnje uvozi skoro 550 milijardi dolara robe, što je velika mogućnost za srpska preduzeća da kvalitetom i raznovrsnošću proizvoda nađu tržište u toj zemlji.
Predsednik KOIMA, Sin Te Jun, rekao je da je glavni cilj posete Srbiji da se poboljša trgovinska razmena dve zemlje, koja sada nije tako velika.
Hoćemo da iskoristimo priliku da nađemo nove biznis partnere i uvozimo što više kvalitetne robe, rekao je on.
Kako je naveo, Južna Koreja očekuje da nađe priliku za direktne investicije u Srbiji.
Direktor Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA), Božidar Laganin, naveo je da je više od 50 srpskih kompanija predstavilo svoje proizvode korejskim uvoznicima.
On je istakao da je izuzetno uspešna investicija Jure, sa skoro 5.000 zaposlenih i obrtom od 125 miliona evra godišnje, primer dobre prakse i vrsta mamca za južnokrejske kompanije koje razmišljaju da uspostave poslovne operacije u Srbiji.
Postoji ogroman potencijal za povećanje izvoza iz Srbije u Južnu Koreju, posebno izvoza hrane, imajući u vidu da je ta azijska zemlja jedna od najvećih svetskih ekonomija, ocenjeno je posle susreta privrednika dveju država.