Matić na konferenciji „Cisko dan“: Digitalne promene i nove tendencije u našoj zemlji

„Prateći evropske i svetske tokove, Srbija se oslanja na svoje partnere u industriji informacionih tehnologija, čije aktivno i odgovorno učešće u razvoju informacionog društva doprinosi stvaranju kvalitetnog digitalnog ambijenta za učenje, stvaranje i poslovanje. Podrška kompanija kao što je Cisco, naročito je značajna za programe razvoja novih tehnologija u procesu i sistemu obrazovanja, kojima je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija dalo prioritetno mesto u sprovođenju Digitalne agende Republike Srbije“, izjavila je državni sekretar Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, na konferenciji „Cisko dan“.

Ona je u svom govoru „Digitalna agenda Republike Srbije“podsetila da je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, pokrenulo nove projekte koji nakon opremanja školskih objekata digitalnim kabinetima koji su krajem 2015. dati školama na trajno korišćenje, treba da zaokruže informaciono-komunikacionu infrastrukturu u svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji.

Matić na konferenciji „Cisko dan“: Digitalne promene i nove tendencije u našoj zemlji

„Projektom širokopojasnog povezivanja svih škola u Srbiji na Akademsku mrežu Republike Srbije (AMRES), škole će postati deo evropske i svetske akademske mreže i imati stabilan, bezbedan i besplatan pristup internetu, aktivnu zaštitu i onlajn podršku, kao i mogućnost korišćenja međunarodnih usluga elektronske edukacije“, istakla je državni sekretar. Za pristup internetu preko AMRES-a, iz budžeta Republike Srbije izdvojeno je ukupno 210 miliona dinara, a umrežavanje škola počeće u septembru 2016. godine.

Kao mnogo složeniji i veći projekat, Matić je navela kompletno pokrivanje svih školskih objekata bežičnom lokalnom računarskom mrežom.

„Važan korak u pripremi realizacije ovog projekta na kojem Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija radi već dve godine, predstavlja Memorandum o razumevanju potpisan od strane kompanije Cisko i ovog Ministarstva 10. septembra 2015. godine u Beogradu. Tim Memorandumom stvoren je okvir za saradnju u, između ostalog, oblasti modernizacije tehnoloških mreža, informacione bezbednosti i unapređenja akademskog znanja u Srbiji“, rekla je Matić izrazivši zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom sa predstavnicima kompanije Cisko, posebno pokretanjem projekta obuke IT instruktora u Srbiji, koji je sada u fazi realizacije i kroz koji će biti obučeno 130 IT instruktora i uspostavljeno 65 novih Cisco akademija.

Na konferenciji u hotelu Kraun Plaza, u organizaciji kompanije Cisko, koja je svetski lider u oblasti informacionih tehnologija, učestvuje oko 600 menadžera, sistem inženjera, servis provajdera iz domaćih i stranih kompanija i predstavnika javnog sektora, a glavne teme su digitalne promene i nove tendencije u našoj zemlji.

Državni sekretar Tatjana Matić govorila je i o Strategiji razvoja širokopojasnih mreža i servisa, koju je usvojila Vlada Srbije na predlog Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija: „Strategijom je, između ostalog, propisano korišćenje klaud kompjuting, što i jeste najsavremeniji trend razvoja mreža. Jednim od projekata Ministarstva, finansiranih iz IPA fondova, realizovan je klaud kao infrastruktura i klaud kao platforma za razvijanje novih servisa i sada se koristi od strane organa državne uprave. Strategijom je predviđeno i unapređenje postojeće regulative u skladu sa relevantnim propisima Evropske unije, na čemu uveliko radimo. Očekujemo uskoro donošenje novog Zakona o elektronskim komunikacijama, a u toku je i izrada Zakona o širokopojasnoj komunikacionoj infrastrukturi.“

“Brzi razvoj broadbenda je velika prilika za našu zemlju da ubrza i svoj ukupni ekonomski napredak i Vlada Republike Srbije je to prepoznala i uvrstila razvoj i unapređenje nacionalne širokopojasne infrastrukture u nacionalni program ekonomskih reformi za period od 2016. do 2018. godine kao jednu od 15 prioritetnih mera“, zaključila je Matić.