„Пратећи европске и светске токове, Србија се ослања на своје партнере у индустрији информационих технологија, чије активно и одговорно учешће у развоју информационог друштва доприноси стварању квалитетног дигиталног амбијента за учење, стварање и пословање. Подршка компанија као што је Цисцо, нарочито је значајна за програме развоја нових технологија у процесу и систему образовања, којима је Министарство трговине, туризма и телекомуникација дало приоритетно место у спровођењу Дигиталне агенде Републике Србије“, изјавила је државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић, на конференцији „Циско дан“.
Она је у свом говору „Дигитална агенда Републике Србије“подсетила да је Министарство трговине, туризма и телекомуникација, покренуло нове пројекте који након опремања школских објеката дигиталним кабинетима који су крајем 2015. дати школама на трајно коришћење, треба да заокруже информационо-комуникациону инфраструктуру у свим основним и средњим школама у Србији.
„Пројектом широкопојасног повезивања свих школа у Србији на Академску мрежу Републике Србије (АМРЕС), школе ће постати део европске и светске академске мреже и имати стабилан, безбедан и бесплатан приступ интернету, активну заштиту и онлајн подршку, као и могућност коришћења међународних услуга електронске едукације“, истакла је државни секретар. За приступ интернету преко АМРЕС-а, из буџета Републике Србије издвојено је укупно 210 милиона динара, а умрежавање школа почеће у септембру 2016. године.
Као много сложенији и већи пројекат, Матић је навела комплетно покривање свих школских објеката бежичном локалном рачунарском мрежом.
„Важан корак у припреми реализације овог пројекта на којем Министарство трговине, туризма и телекомуникација ради већ две године, представља Меморандум о разумевању потписан од стране компаније Циско и овог Министарства 10. септембра 2015. године у Београду. Тим Меморандумом створен је оквир за сарадњу у, између осталог, области модернизације технолошких мрежа, информационе безбедности и унапређења академског знања у Србији“, рекла је Матић изразивши задовољство досадашњом сарадњом са представницима компаније Циско, посебно покретањем пројекта обуке ИТ инструктора у Србији, који је сада у фази реализације и кроз који ће бити обучено 130 ИТ инструктора и успостављено 65 нових Цисцо академија.
На конференцији у хотелу Краун Плаза, у организацији компаније Циско, која је светски лидер у области информационих технологија, учествује око 600 менаџера, систем инжењера, сервис провајдера из домаћих и страних компанија и представника јавног сектора, а главне теме су дигиталне промене и нове тенденције у нашој земљи.
Државни секретар Татјана Матић говорила је и о Стратегији развоја широкопојасних мрежа и сервиса, коју је усвојила Влада Србије на предлог Министарства трговине, туризма и телекомуникација: „Стратегијом је, између осталог, прописано коришћење клауд компјутинг, што и јесте најсавременији тренд развоја мрежа. Једним од пројеката Министарства, финансираних из ИПА фондова, реализован је клауд као инфраструктура и клауд као платформа за развијање нових сервиса и сада се користи од стране органа државне управе. Стратегијом је предвиђено и унапређење постојеће регулативе у складу са релевантним прописима Европске уније, на чему увелико радимо. Очекујемо ускоро доношење новог Закона о електронским комуникацијама, а у току је и израда Закона о широкопојасној комуникационој инфраструктури.“
“Брзи развој броадбенда је велика прилика за нашу земљу да убрза и свој укупни економски напредак и Влада Републике Србије је то препознала и уврстила развој и унапређење националне широкопојасне инфраструктуре у национални програм економских реформи за период од 2016. до 2018. године као једну од 15 приоритетних мера“, закључила је Матић.