Državni sekretar u Ministarstvu trgovine turizma i tehnologije Tatjana Matić, učestvovala je na forumu „Žene u tehnologiji“ („Women in technology“) u Američkoj privrednoj komori (AmCham). Tom prilikom ona je govorila o programima Ministarstva koji se bave većim uključivanjem devojaka i žena u sektor informaciono-komunikacionih tehnologija, u oblasti obrazovanja i poslovanja, kao i o drugim programima koji doprinose korisnoj i bezbednoj upotrebi informaciono-komunikacionih tehnologija.
„U oblasti IKT-a, svi mi uočavamo brzinu kojom nove tehnologije napreduju i zauzimaju sve oblasti življenja, učenja, poslovanja… Država je prepoznala generacijski jaz, između mladih naraštaja koji su rođeni digitalni, i odgovornog dela društva koji mora da sustigne nove generacije u savladavanju digitalnih veština i potom da ih usmeri ka pravilnoj upotrebi tih veština. Otud je prioritet Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, razvoj IKT u oblasti obrazovanja, koji treba da vodi do digitalne transformacije u svim društvenim oblastima“, istakla je Tatjana Matić.
Ona je dodala da se predrasude o informaciono-komunikacionim tehnologijama kao „muškoj oblasti“ moraju prevazići pre svega edukacijom najmlađih. Kao najvažnije projekte koje Ministarstvo sprovodi sa ciljem podrške digitalnoj transformaciji obrazovnog sistema, ona je navela povezivanje škola na Akademsku mrežu Republike Srbije, obuku nastavnika za sprovođenje nastave pomoću informaciono-komunikacionih tehnologija, konkurs „Digitalni čas“, kao i inicijativu za uvođenje informatike u obavezni nastavni program i modernizaciju tog predmeta.
„Naročito kada je reč o podizanju nivoa informacione pismenosti kod dece i mladih, pitanje roda ne treba da bude ključno, već treba da radimo na postizanju opšte saglasnosti društva i političkih lidera, da ovoj temi damo apsolutni prioritet. Moram da dodam da je uprkos predrasudama, veliki broj žena uključen na nivou državne uprave u ovom sektoru. Međutim, njihove pozicije nisu određene rodnom pripadnošću već stručnošću“, rekla je državni sekretar Tatjana Matić.
Matić je podsetila da ne samo da postoji ogroman potencijal za zapošljavanje u ovoj oblasti, već i da se većina zanimanja ne može obavljati bez poznavanja informaciono-komunikacionih tehnologija. „Stoga je Ministarstvo uvidelo i potrebu dokvalifikacije žena sa ciljem sticanja i razvoja digitalnih veština i digitalne pismenosti, i za ovu godinu obezbeđeno je dva miliona dinara za obuke žena u oblasti IKT. Smatramo da je jedan od načina stvaranja jednakih mogućnosti upravo osposobljavanje žena u informaciono-komunikacionim tehnologijama koje su danas uslov za poslovno, ali i lično ostvarivanje“, dodala je Tatjana Matić.
Matić je posebno istakla ulogu Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija u projektu Globalne mreže žena u IKT, uspostavljene pod okriljem Međunarodne unije za telekomunikacije (International Telecommunication Union, ITU), koji je pokrenut na inicijativu Republike Srbije, 2010. godine. Projekat podrazumeva promovisanje rodne ravnopravnosti kroz korišćenje informaciono – komunikacionih tehnologija, a sprovodi se u okviru obeležavanja Međunarodnog Dana devojaka u informacionim i komunikacionim tehnologijama „Girls in ICT Day“ svakog četvrtog četvrtka u aprilu. Ove godine „Girls in ICT Day“ obeležava se 28. aprila.
Na forumu „Žene u tehnologiji“ u organizaciji Komercijalnog odeljenja ambasade SAD u Srbiji i Američke privredne komore, učestvovale su predstavnice javnog i privatnog sektora iz oblasti digitalne ekonomije: Nataša Sekulić (IBM), Diana Gligorijević (Telegroup), Lisa Đulijano (ambasada SAD) i Zoja Kukić (Startit), a prisutnima se putem video poruke obratila i američki državni sekretar Peni Pricker (Penny Pritzker).