Државни секретар у Министарству трговине туризма и технологије Татјана Матић, учествовала је на форуму „Жене у технологији“ („Women in technology“) у Америчкој привредној комори (AmCham). Том приликом она је говорила о програмима Министарства који се баве већим укључивањем девојака и жена у сектор информационо-комуникационих технологија, у области образовања и пословања, као и о другим програмима који доприносе корисној и безбедној употреби информационо-комуникационих технологија.
„У области ИКТ-а, сви ми уочавамо брзину којом нове технологије напредују и заузимају све области живљења, учења, пословања… Држава је препознала генерацијски јаз, између младих нараштаја који су рођени дигитални, и одговорног дела друштва који мора да сустигне нове генерације у савладавању дигиталних вештина и потом да их усмери ка правилној употреби тих вештина. Отуд је приоритет Министарства трговине, туризма и телекомуникација, развој ИКТ у области образовања, који треба да води до дигиталне трансформације у свим друштвеним областима“, истакла је Татјана Матић.
Она је додала да се предрасуде о информационо-комуникационим технологијама као „мушкој области“ морају превазићи пре свега едукацијом најмлађих. Као најважније пројекте које Министарство спроводи са циљем подршке дигиталној трансформацији образовног система, она је навела повезивање школа на Академску мрежу Републике Србије, обуку наставника за спровођење наставе помоћу информационо-комуникационих технологија, конкурс „Дигитални час“, као и иницијативу за увођење информатике у обавезни наставни програм и модернизацију тог предмета.
„Нарочито када је реч о подизању нивоа информационе писмености код деце и младих, питање рода не треба да буде кључно, већ треба да радимо на постизању опште сагласности друштва и политичких лидера, да овој теми дамо апсолутни приоритет. Морам да додам да је упркос предрасудама, велики број жена укључен на нивоу државне управе у овом сектору. Међутим, њихове позиције нису одређене родном припадношћу већ стручношћу“, рекла је државни секретар Татјана Матић.
Матић је подсетила да не само да постоји огроман потенцијал за запошљавање у овој области, већ и да се већина занимања не може обављати без познавања информационо-комуникационих технологија. „Стога је Министарство увидело и потребу доквалификације жена са циљем стицања и развоја дигиталних вештина и дигиталне писмености, и за ову годину обезбеђено је два милиона динара за обуке жена у области ИКТ. Сматрамо да је један од начина стварања једнаких могућности управо оспособљавање жена у информационо-комуникационим технологијама које су данас услов за пословно, али и лично остваривање“, додала је Татјана Матић.
Матић је посебно истакла улогу Министарства трговине, туризма и телекомуникација у пројекту Глобалне мреже жена у ИКТ, успостављене под окриљем Међународне уније за телекомуникације (International Telecommunication Union, ITU), који је покренут на иницијативу Републике Србије, 2010. године. Пројекат подразумева промовисање родне равноправности кроз коришћење информационо – комуникационих технологија, а спроводи се у оквиру обележавања Међународног Дана девојака у информационим и комуникационим технологијама „Girls in ICT Day“ сваког четвртог четвртка у априлу. Ове године „Girls in ICT Day“ обележава се 28. априла.
На форуму „Жене у технологији“ у организацији Комерцијалног одељења амбасаде САД у Србији и Америчке привредне коморе, учествовале су представнице јавног и приватног сектора из области дигиталне економије: Наташа Секулић (IBM), Диана Глигоријевић (Telegroup), Лиса Ђулијано (амбасада САД) и Зоја Кукић (Startit), а присутнима се путем видео поруке обратила и амерички државни секретар Пени Прицкер (Penny Pritzker).