Ljajić: Samit-šansa da se Srbija pozicionira i poveća ugled

Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je danas da je Ekonomsko-trgovinski forum Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope bio prilika da se Srbija pozicionira i poboljša međunarodnu poziciju i ugled, ali i šansa da ceo region počne da razmišlja o konkretnim infrastrukturnim projektima.

On je rekao da Srbija treba da se fokusira na izvoz nekoliko proizvoda na kinesko tržište, sa kojima može da ostvari rezultat, a ne „da pucamo u nebo“.

Među tim proizvodima, Ljajić je nabrojao pšenicu i druge žitarice, raznu semensku robu, meso, obojene i neobojene metale.
„Mislim da vrlo često nismo ni svesni značaja ovog skupa i često imam utisak da nas više cene sa strane, nego što mi sami sebe cenimo“, rekao je Ljajić za RTS.

On je istakao značaj skupa u političkom, ekonomskom i regionalnom smislu i izrazio uverenje da će taj značaj biti mnogo veći i vidljiviji za nekoliko meseci i godina, nego što sada može i da se pretpostavi.

„Ogroman je značaj skupa u političkom, ekonomskom i regionalnom smislu da se Srbija pozicionira i poboljšava međunarodnu poziciju i ugled i da ceo region počne da razmišlja o konkretnim infrastrukturnim projektima koji znače poboljšanje kvaliteta života. Umesto da se svađamo sa zemljama u regionu sad tražimo značajne tačke i projekte o kojima možemo da razgovaramo i da građani osete boljitak“, rekao je Ljajić.

Ministarstvo koje vodi je, kako je dodao, potpisalo sporazum u oblasti telekomunikacija sa jednom od dve najznačajnijie kineske državne telekomunikacione kompanije, što otvara put za kineske investicije i u toj oblasti.

Prema Ljajićevim rečima, dogovorena je saradnja u oblasti digitalizacije, razvoja široko pojasne mreže, elektronskog poslovanja, razvoja optičke infrastrukture i svega što čini uslove za dalje unapređenje informaciono-komunikacionih tehnologija.

„Dolazak takve kompanije povećaće ukupne prihode u toj oblasti i značajno pojačati konkurenciju tih kompanija i doprineti boljim i kvalitetnijim uslugama u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija“, smatra potpredsednik Ljajić.

Ističući da će realizacija svih sporazuma biti u skladu sa svim evropskim i međunarodnim standardima, Ljajić je rekao da su samit i projekti koji će biti realizovani i u korist EU.

„Ne može niko da se odrekne ogromnog kineskog tržišta i ogromnog potencijala investicija kao što su kineske. EU je prvi spoljnotrgovinski partner Kine i sve što se radi je u interesu i zemalja regiona i EU, a da ne govorimo o doprinosu koji Samit i budući projekti imaju za buduću regionalnu stabilnost“, podvukao je Ljajić.

Kada je reč o izvozu i uvozu iz Kine, Ljajić je rekao da je sa jedne strane milijardu i po dolara uvoza iz Kine, a sa druge nešto više od devet miliona dolara izvoza.

Međutim, kako je objasnio, prema kineskim podacima, iz Srbije je izvezeno 180 miliona dolara u tu zemlju, a razlika je zbog toga što ta roba, pre svega rude, nije išla direktno iz Srbije.

Kada je reč o turizmu, Ljajić je rekao je ove godine 95 miliona kineskih turista obilazilo svet i da su oni potrošili 70 milijardi dolara, što je ogroman potencijal i Srbija se bori da deo tih turista privuče.

Pokazatelji za prvih devet meseci ove godine su, rekao je potpredsednik Ljajić, vrlo ohrabrujući, a porast broja noćenja kineskih turista povećan je za 95 odsto.