Љајић: Самит-шанса да се Србија позиционира и повећа углед

Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је данас да је Економско-трговински форум Кине и земаља Централне и Источне Европе био прилика да се Србија позиционира и побољша међународну позицију и углед, али и шанса да цео регион почне да размишља о конкретним инфраструктурним пројектима.

Он је рекао да Србија треба да се фокусира на извоз неколико производа на кинеско тржиште, са којима може да оствари резултат, а не „да пуцамо у небо“.

Међу тим производима, Љајић је набројао пшеницу и друге житарице, разну семенску робу, месо, обојене и необојене метале.
„Мислим да врло често нисмо ни свесни значаја овог скупа и често имам утисак да нас више цене са стране, него што ми сами себе ценимо“, рекао је Љајић за РТС.

Он је истакао значај скупа у политичком, економском и регионалном смислу и изразио уверење да ће тај значај бити много већи и видљивији за неколико месеци и година, него што сада може и да се претпостави.

„Огроман је значај скупа у политичком, економском и регионалном смислу да се Србија позиционира и побољшава међународну позицију и углед и да цео регион почне да размишља о конкретним инфраструктурним пројектима који значе побољшање квалитета живота. Уместо да се свађамо са земљама у региону сад тражимо значајне тачке и пројекте о којима можемо да разговарамо и да грађани осете бољитак“, рекао је Љајић.

Министарство које води је, како је додао, потписало споразум у области телекомуникација са једном од две најзначајнијие кинеске државне телекомуникационе компаније, што отвара пут за кинеске инвестиције и у тој области.

Према Љајићевим речима, договорена је сарадња у области дигитализације, развоја широко појасне мреже, електронског пословања, развоја оптичке инфраструктуре и свега што чини услове за даље унапређење информационо-комуникационих технологија.

„Долазак такве компаније повећаће укупне приходе у тој области и значајно појачати конкуренцију тих компанија и допринети бољим и квалитетнијим услугама у области информационо-комуникационих технологија“, сматра потпредседник Љајић.

Истичући да ће реализација свих споразума бити у складу са свим европским и међународним стандардима, Љајић је рекао да су самит и пројекти који ће бити реализовани и у корист ЕУ.

„Не може нико да се одрекне огромног кинеског тржишта и огромног потенцијала инвестиција као што су кинеске. ЕУ је први спољнотрговински партнер Кине и све што се ради је у интересу и земаља региона и ЕУ, а да не говоримо о доприносу који Самит и будући пројекти имају за будућу регионалну стабилност“, подвукао је Љајић.

Када је реч о извозу и увозу из Кине, Љајић је рекао да је са једне стране милијарду и по долара увоза из Кине, а са друге нешто више од девет милиона долара извоза.

Међутим, како је објаснио, према кинеским подацима, из Србије је извезено 180 милиона долара у ту земљу, а разлика је због тога што та роба, пре свега руде, није ишла директно из Србије.

Када је реч о туризму, Љајић је рекао је ове године 95 милиона кинеских туриста обилазило свет и да су они потрошили 70 милијарди долара, што је огроман потенцијал и Србија се бори да део тих туриста привуче.

Показатељи за првих девет месеци ове године су, рекао је потпредседник Љајић, врло охрабрујући, а пораст броја ноћења кинеских туриста повећан је за 95 одсто.