Potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je danas da je jedino rešenje za pad prometa u trgovinama i sivo tržište povećanje privredne aktivnosti, iskorišćavanje svih domaćih resursa i privlačenje novih stranih investicija.
Ljajić je, gostujući u Jutarnjem programu TV Pink-a, rekao da pad prometa iznosi oko 8,3 odsto, da je situacija slična u celom regionu i da je prosečan račun u maloprodaji pre dve godine iznosio 500, a danas je 365 dinara.
On je ukazao da su najveći gubici zbog šverca i nelegalne trgovine duvana i naftnih derivata na sivom tržištu, zbog čega je u toj oblasti pre mesec i po dana formirana radna grupa.
Prošle nedelje uništeno je 1.200.000 paklica cigareta, dok se sa Ministarstvom energetike sprovodi akcija sprečavanja nelegalne trgovine nafte i naftnih derivata, rekao je Ljajić.
Ljajić je ukazao na problem zbog uvoza velike količine konditorskih proizvoda i čokolada, pre svega iz Mađarske i Bugarske, gde se ne plaćaju carine, ni PDV i gde ta roba, bez odgovarajuće deklaracije, završava na pijaci.
On je istakao da se sa Privrednom komorom zajednički radi na preciziranju kakvu deklaraciju moraju da imaju ti proizvodi i najavio da, ukoliko toga ne bude bilo, predstoji zatvaranje tezgi.
Upitan o povećanju PDV-a na hleb, mleko, meso, brašno, šećer i ulje i poskupljenjima tih proizvoda, Ljajić je odgovorio da su procene da bi povećanje PDV-a od dva odsto mogao da utiče na rast cena i dodao „nismo srećni zbog povećanja PDV-a“.
Na pitanje o prodaji kineske robe na Novom Beogradu, Ljajić je odgovorio da je tu reč, ne samo o robi na crno, nego i o nelojalnoj konkurenciji i da su najviše pogođeni domaći tekstilni proizvođači.
Ljajić, koji je i ministar telekomunikacija, govoreći o konkursu za frekvenciju TV Avala, rekao je da je uzet deo frekvencije koji je potreban za digitalizaciju i da je pušten prošireni inicijalni signal, koji pokriva 80 odsto stanovništva, što je velika stvar za zemlju.
Prema njegovim rečima, kompletna digitalizacija u Srbiji biće obavljena u predviđenom roku, odnosno do 2015. godine.