Државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић, саопштила је да је дигитално предузетништво кључ развоја дигиталне економије што је препознато и у стратешким документима Европске Уније из ове области.
Она је на отварању конференције „Дигитална економија“, у Миксер Хаусу, у Београду, подсетила да је подршка дигиталном предузетништву у фокусу и Стратегије развоја информационих технологија, коју је то Министарство припремило уз консултације са представницима ИТ привредног сектора и ИТ заједнице, подсетивши да је та Стратегија усвојена на седници Владе Србије 17. новембра.
„Доношењем ове Стратегије још једном је потврђен курс новог програма Владе, изнет и у експозеу премијера Александра Вучића, ка подршци сектору ИТ-а и увођењу технолошких иновација у друге привредне гране“, истакла је Матић, додавши да је припреми и Акциони план развоја ИТ индустрије.
Она је истакла да су стратешки дефинисана четири приоритета: развој успешних предузећа и производа у области информационих технологија, унапређивање административног окружења погодног за развој ИТ индустрије, јачање кадровских потенцијала и модернизација пословања у свим привредним гранама употребом ИТ.
„Бржем преласку на дигиталну економију допринеће и нови Закон о електронском документу, електронској идентификацији и услугама од поверења у електронском пословању. Нацрт закона које смо као ресорно Министарство припремили, налази се у процедури и очекујемо да буде ускоро усвојен“, најавила је државни секретар, напоменувши да је за област електронског пословања важан и Закон о информационој безбедности, као и уредбе тог закона које су такође усвојене 17. новембра на Влади Србије.
Конференција „Дигитална економија“ („Digital economy“), у организацији Конфиндустрије Србија и ICT HUB-a, уз подршку Привредне коморе Србије, одржана је под слоганом: „Откријте како да унесете новине у свој бизнис, са циљем да сагледа транзицију Србије ка дигиталној економији из угла традиционалних компанија, ИТ компанија и технолошких стартапова, и државе, и да покуша да пружи одговоре стручњака како се најбоље припремити за Четврту индустријску револуцију.