Помоћник министра за информационо друштво Сава Савић је данас представио стање информационе безбедности у Републици Србији на конференцији „Infosec“ посвећеној подизању нивоа информационе безбедности региона западног Балкана.
Циљ конференције је успостављање међународне сарадње, развој научно-истраживачког рада у овој области и скретање пажње државним структурама и широј јавности о информационој безбедности као све значајнијем ресурсу информационо-комуникационих система сваке државе, као и постојању све софистициранијих претњи у сајбер простору, које могу да угрозе стабилност регионалне привреде и друштва.
Овом приликом Савић је нагласио да је питање информационе безбедности глобалног карактера, а питање дигиталне одговорности задатак државе, привреде, невладиног сектора, а не само појединаца.
Помоћник министра за информационо друштво је истакао да је Министарство трговине, туризма и телекомуникација припремило четири уредбе које су усвојене од стране Владе 17. новембра 2016. године и којима се омогућава примена закона на операторе ИКТ система од посебног значаја, и то: Уредбу о ближем садржају акта о безбедности информационо-комуникационих система од посебног значаја, начину провере и садржају извештаја о провери безбедности ИКТ система од посебног значаја; Уредбу о ближем уређењу мера заштите ИКТ система од посебног значаја; Уредбу о утврђивању листе послова у областима у којима се обављају делатности од општег интереса и у којима се користе ИКТ системи од посебног значаја; као и Уредбу о поступку достављања података, листи, врстама и значају инцидената и поступку обавештавања о инцидентима у ИКТ системима од посебног значаја.
“Министарство трговине, туризма и телекомуникација води Тело за координацију послова информационе безбедности. Припреме за почетак функционисања Националног ЦЕРТ-а су у току, и очекује се да ће ово тело почети оперативно да ради 2017. године.“, рекао је Сава Савић и додао да ЦЕРТ републичких органа (УЗЗПРО) већ годинама врши заштиту система државних органа, као и да су у појединим институцијама већ успостављени ЦЕРТ-ови (као што је МУП ЦЕРТ, АМРЕС ЦЕРТ).
С обзиром да су деца на интернету најосетљивији део популације, Савић је нагласио да је Влада Републике Србије усвојила Уредбу о безбедности деце при коришћењу ИКТ.
На основу Уредбе, по речима помоћника министра, ускоро ће бити успостављен јединствени контакт центар за саветовање деце, родитеља, ученика и наставника, о предностима и ризицима коришћења интернета укључујући и ризик стварања зависности од коришћења видео игара и интернета. Како је Савић истакао путем овог центра биће омогућен и пријем пријава штетног, непримереног и нелегалног садржаја и понашања на интернету, односно пријављивање угрожености права и интереса детета, а функција центра ће бити и прослеђивање пријава о непримереном или штетном садржају надлежним институцијама, у оквиру Уредбом дефинисане међуресорне сарадње.
Представници Црне Горе, Босне и Херцеговине и Словеније представили су стање информационе безбедности и регулаторни оквир у својим земљама као и поређење регионалне информационе безбедности са директивом Европске Уније.
Савић се захвалио представницима држава у региону, представницима ИТ индустрије и присутнима из академског сектора и закључио да је информациона безбедност веома важна, а регионална сарадња у овој области пресудна, јер питање информационе безбедности није локалног карактера, већ представља глобални изазов на које државе заједничким снагама морају одговорити.