Savić na regionalnoj konferenciji „Infosec 2016“ u Bosni i Hercegovini

Pomoćnik ministra za informaciono društvo Sava Savić je danas predstavio stanje informacione bezbednosti u Republici Srbiji na konferenciji „Infosec“ posvećenoj podizanju nivoa informacione bezbednosti regiona zapadnog Balkana.

Cilj konferencije je uspostavljanje međunarodne saradnje, razvoj naučno-istraživačkog rada u ovoj oblasti i skretanje pažnje državnim strukturama i široj javnosti o informacionoj bezbednosti kao sve značajnijem resursu informaciono-komunikacionih sistema svake države, kao i postojanju sve sofisticiranijih pretnji u sajber prostoru, koje mogu da ugroze stabilnost regionalne privrede i društva.

Savić na regionalnoj konferenciji

Ovom prilikom Savić je naglasio da je pitanje informacione bezbednosti globalnog karaktera, a pitanje digitalne odgovornosti zadatak države, privrede, nevladinog sektora, a ne samo pojedinaca.

Pomoćnik ministra za informaciono društvo je istakao da je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija pripremilo četiri uredbe koje su usvojene od strane Vlade 17. novembra 2016. godine i kojima se omogućava primena zakona na operatore IKT sistema od posebnog značaja, i to: Uredbu o bližem sadržaju akta o bezbednosti informaciono-komunikacionih sistema od posebnog značaja, načinu provere i sadržaju izveštaja o proveri bezbednosti IKT sistema od posebnog značaja; Uredbu o bližem uređenju mera zaštite IKT sistema od posebnog značaja; Uredbu o utvrđivanju liste poslova u oblastima u kojima se obavljaju delatnosti od opšteg interesa i u kojima se koriste IKT sistemi od posebnog značaja; kao i Uredbu o postupku dostavljanja podataka, listi, vrstama i značaju incidenata i postupku obaveštavanja o incidentima u IKT sistemima od posebnog značaja.

“Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija vodi Telo za koordinaciju poslova informacione bezbednosti. Pripreme za početak funkcionisanja Nacionalnog CERT-a su u toku, i očekuje se da će ovo telo početi operativno da radi 2017. godine.“, rekao je Sava Savić i dodao da CERT republičkih organa (UZZPRO) već godinama vrši zaštitu sistema državnih organa, kao i da su u pojedinim institucijama već uspostavljeni CERT-ovi (kao što je MUP CERT, AMRES CERT).

S obzirom da su deca na internetu najosetljiviji deo populacije, Savić je naglasio da je Vlada Republike Srbije usvojila Uredbu o bezbednosti dece pri korišćenju IKT.

Na osnovu Uredbe, po rečima pomoćnika ministra, uskoro će biti uspostavljen jedinstveni kontakt centar za savetovanje dece, roditelja, učenika i nastavnika, o prednostima i rizicima korišćenja interneta uključujući i rizik stvaranja zavisnosti od korišćenja video igara i interneta. Kako je Savić istakao putem ovog centra biće omogućen i prijem prijava štetnog, neprimerenog i nelegalnog sadržaja i ponašanja na internetu, odnosno prijavljivanje ugroženosti prava i interesa deteta, a funkcija centra će biti i prosleđivanje prijava o neprimerenom ili štetnom sadržaju nadležnim institucijama, u okviru Uredbom definisane međuresorne saradnje.

Predstavnici Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Slovenije predstavili su stanje informacione bezbednosti i regulatorni okvir u svojim zemljama kao i poređenje regionalne informacione bezbednosti sa direktivom Evropske Unije.

Savić se zahvalio predstavnicima država u regionu, predstavnicima IT industrije i prisutnima iz akademskog sektora i zaključio da je informaciona bezbednost veoma važna, a regionalna saradnja u ovoj oblasti presudna, jer pitanje informacione bezbednosti nije lokalnog karaktera, već predstavlja globalni izazov na koje države zajedničkim snagama moraju odgovoriti.