Округли сто “Развој индустрије 4.0 у Србији“ одржан је са циљем сагледавања могућности и потребе развоја, препрека и проблема, као и утицаја и последица четврте индустријске револиције које доноси дигитализација и интеграција свих производних процеса. Скуп је организовало Друштво за информатику Србије у сарадњи са Привредном комором Србије.
Помоћник министра за информационо друшво Сава Савић овом приликом нагласио је да је извоз домаћег софтвера и ИТ услуга увелико премашио извоз појединих производа, из пољопривреде и аутомобилске индустрије. Он је додао и да је вредност ИТ извоза у 2015. била преко 580 милиона евра са стопом раста од преко 25 одсто, а раст електронске трговине на годишњем нивоу око 28 одсто.
„Ово што се сада дешава је нова појава – дигитална трансформација не само начина пословања, већ и начина живота грађана“, рекао је Савић.
Помоћник министра је навео да ресорно министарство има низ програма који су намењени развоју ове индустрије у Србији.
„Прво и основно је развој дигиталне инфраструктуре и циљ је да се привреди омогући приступ тој инфраструктури. Тренутно радимо на развоју широкопојасног интернета и електронског пословања. Дигитализацијом телевизије омогућен је и убрзан развој мобилних мрежа четврте генерације што представља сегмент базичне инфраструктура када говоримо овој индустрији 4.0.“, навео је Савић.
„Како би се Индустрија 4.0 на најбољи и најбржи начин развијала у Србији, потребно је донети паметна регулаторна решења за паметну индустрију, рекао је помоћник министра за информационо друштво.
Сава Савић је истакао да је у јануару ове године донет Закон о информационој безбедности, којим се уређују мере заштите у ИКТ системима и одговорности правних лица приликом управљања и коришћења ИКТ система, чиме ће се уредити одговорност и повећати безбедност аутономних система, а самим тим и безбедност података и телекомуникационих мрежа.
Поред овог закона, помоћник министра је најавио, у наредном месецу, спровођење јавне расправе о Нацрту закона о електронској идентификацији и сервисима од поверења у електронском пословању. Доношење тог Закона је од велике важности за успостављање дигиталног пословног екосистема и развој електронског начина рада.
Он је нагласио да је веома важан развој дигиталних вештина и нових ИТ кадрова како би се припремили за дигиталну револуцију и имали користи од ње. Министарство трговине, туризма и телекомуникација има за циљ да у свим сегментима образовања и науке омогући развој дигиталних вештина, јер то представља основу за развој и усавршавање у дигиталном добу, али и услов за добијање посла.
Сава Савић је најавио и да је циљ министарства да до краја године све школе буду опремљене брзим интернетом, а најмлађи упознати са свим предностима коришћења информационо- комуникационих технологија али и ризицима са којима се могу сусрести на интернету.
„Важно је да се припремимо за индустрију 4.0. Ако се не мењамо како се мењају ствари око нас, нећемо бити довољно конкурентни“, навео је Савић.
У округлом столу на ову тему учествовали су и Михаило Весовић, Центар за иновације Привредне коморе Србије, проф. др Петар Петровић, Машински факултет у Београду, др Александар Родић Институт Михајло Пупин, Марко Николић, „Сименс“ Србија, Небојша Атанацковић, Унија послодаваца, Дарко Мандић, Хемофарм АД и Маја Пејчић, Развојна агенција Србије.
„Индустрија 4.0” – такозвана четврта индустријска револуција, односно дигитализација индустрије – за Европу већ је најмање три године кључна тема у којој се трага за одговорима како привреде држава-чланица ЕУ могу у будућности бити конкурентније на глобалним тржиштима.