Пројекат FUELPAGЕ – пренос најбоље праксе из ЕУ и Чешке у области мониторинга квалитета нафтних деривата

У фебруару започиње реализација пројекта „Изградња капацитета за унапређење система мониторинга квалитета нафтних деривата – пренос најбоље праксе против сиве економије – FUELPAGE“, који је усмерен на пренос искустава из Европске уније и Чешке Републике на пољу мониторинга квалитета нафтних деривата.

Пројекат је осмишљен у сарадњи Универзитета за хемију и технологију из Прага и Чешке асоцијације нафтне индустрије и трговине са чешке стране и Тржишне инспекције Министарства туризма, трговине и телекомуникација, Министарства рударства и енергетике, Националног нафтног комитета Србије и Машинског факултета Универзитета у Београду са српске стране.

Наредних месеци, пројекат ће бити припремљена анализа постојећег оквира мониторинга квалитета нафтних деривата у Србији, са представљањем примера добре праксе из ЕУ и Чешке Републике, а ради преноса искустава и знања у складу са потребама корисника.

Пројекат ће за резултат имати препоруке и предлоге мера за унапређење мониторинга тржишта нафтних деривата. Пројектне активности ће такође обухватити и изградњу капацитета за мониторинг кроз тренинге и посету надлежним институцијама Чешке Републике.

Формирана је Радна група, у коју су делегирани представници свих пројектних партнера, а на чијем челу је представник Министарства трговине, туризма и телекомуникација, као главног корисника пројекта.

Реализација пројекта је почела у право време, имајући у виду да су стечена прва искуства у погледу имплементације недавно усвојеног законодавног оквира за мониторинг квалитета деривата нафте, који се примењује од 1. децембра 2015. године. Кроз ову прву фазу имплементације су идентификоване карике система у којима је потребно постићи унапређење већ у раној фази примене мониторинга. Размена искустава и преглед примера добре праксе из ЕУ и Чешке Републике, позитивно ће допринети унапређењу ефикасности уведеног система и његовој даљој адаптацији.

Укупна вредност пројекта „FUELPAGE“ је 48100 EUR. Пројекат суфинансирају Централноевропска иницијатива кроз Програм размене знања и искустава – KEP Italy (преко ЦЕИ фонда при Европској банци за обнову и развој, који у потпуности финансира Република Италија) и Национални нафтни комитет Србије. Реализација пројекта ће трајати до краја 2016. године.