Državna sekretarka Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Tatjana Matić, rekla je u intervjuu za Blic, da su svi telekomunikacioni operatori u Srbiji, a posebno oni koji pružaju mobilne usluge, veoma zainteresovani za kupovinu frekvencija iz digitalne dividende. Ona je objasnila da će na taj način biti omogućeno korišćenje 4G mreže, u kojoj je protok informacija još brži i koja bi bolje pokrila i ruralne delove zemlje.
Proces digitalizacije omogućava oslobađanje dela radiofrekvencijskog spektra – digitalne dividende – koja ima izuzetan potencijal za usluge brzog pristupa internetu putem mobilne mreže, pa se prodajom frekvencija iz ovog dela spektra očekuje dobit za budžet od nekoliko desetina miliona evra – kaže Matić.
Koje nove usluge građanima će da omogući digitalizacija?
– Za građane koji TV signal primaju putem antene, uvođenje digitalne televizije omogućava bolji kvalitet slike i veći izbor kanala. Ostvariće se bolja pokrivenost teritorije Srbije televizijskim signalom i mogućnost dodatnih opcija kao što su izbor prevoda i titlovanje sadržaja uz moguću podršku višejezičnosti.
Šta bi se desilo ako ne završimo proces digitalizacije na vreme?
– U slučaju da se ovaj proces ne završi na vreme, do 17. juna 2015. godine, pored formalnog neispunjavanja međunarodno preuzetih obaveza, pojavili bi se i tehnički problemi u prijemu. Srbija bi ostala „analogno ostrvo“ u okruženju zemalja koje su prešle na digitalno emitovanje. Digitalni signal iz susednih zemalja bi u tom slučaju pravio smetnje našem analognom signalu.
Ima li novosti u vezi s Pejpalom i uslugom primanja novca za građane Srbije?
– Preostale su određene pravne nedoumice kod primene propisa iz oblasti finansija u slučaju naplate putem Pejpala i Ministarstvo se konsultuje sa nadležnim institucijama kako bi se one rešile.