Potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić posetio je danas banju Selters u Mladenovcu u kojoj je za izgradnju spoljašnjeg bazena i pratećih sadržaja ministarstvo izdvojilo 30 miliona dinara.
Ljajić je rekao da predstoji proces modernizaciji i restruktuiranja banja kako bi se taj mrtav kapital oživeo i banje stvorile novu vrednost u smislu povećanja ukupnog turističkog prometa.
„Imamo nerešene imovinsko-pravne odnose, nerešen status u mnogim banjama. Naprosto drugog rešenja nema. Mi nastojimo da kroz razvoj turističke infrastrukture pomognemo koliko možemo u svim onim banjama koje poseduju resurse i potencijal za dalji razvoj“, rekao je ministar.
On je naveo da je Ministarstvo izdvojilo prošle i ove godine 30 miliona dinara za izgradnju spoljašnjeg bazena u Selters banji.
Kako je naveo, moramo da obogatimo sadržaj i banje, kao i ponudu ukoliko mislimo da privučemo veći broj domaćih i posebno stranih turista.
On je naveo da su banje u prošloj godini u proseku imale 82 odsto domaćih turista i svega 18 odsto stranih turista.
To je zanemarljivo imajući u vidu sve ono što posedujemo u banjskom turizmu kao prirodni potencijal, ali dugo godina ništa nije ulagano u banje, istakao je Ljajić.
Banja Selters poseduje ogromne mogućnosti s obzirom na blizinu Beograda, blizinu auto-puta, blizinu aerodroma ali mora puno toga da se uloži, naveo je ministar i dodao da se banjski turizam kao resurs mora u potpunosti staviti u funkciju, što podrazumeva i javno-privatno partnerstvo i veća ulaganja države, pre svega u izgradnju putne i svake druge infrastrukture al i nove investicije kroz privatni sektor.
„Bez toga mi ćemo narednih nekoliko godina pričati o tome kako imamo najbolje banje, najbolje vode ali ne vredi nam jer od te priče nema niko koristi. Mi moramo da od tih resursa i tih potencijala, tih mineralnih voda, stvorimo novu vrednost, stvorimo novac koji ćemo dalje ulagati u razvoj infrastrukture“, ističe Ljajić.
Kako je naveo, u Selters banji gosti se zadržavaju s obzirom na prirodu obolenja od kojih se leče i borave tu 25 dana i duže.
„U drugim banjama naši gosti se zadržavaju četiri dana, inostrani gosti još i manje. Da bi se gosti duže zadržavali, posebno inostrani morate im ponuditi neki sadržaj. Ne možete boraviti 24 sata u sobama i na terasi, što znači da moramo da učinimo sve da ovu turističku infrastrukturu i ponudu obogatimo sa novim sadržajima“, rekao je ministar.
On je dodao da to podrazumeva i dodatno izdvajanje za razvoj tih sadržaja, sportskih terena, pešačkih staza oko same banje.
„Moramo da podstaknemo lokalne samouprave a onda ćemo mi kao Vlada učiniti sve da pomognemo koliko možemo i finansijski ulažemo upravo u obogaćivanje tih turističkih sadržaja“, rekao je Ljajić.