Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, saopštila je da su edukacija i prevencija ključni faktori u suzbijanju zloupotrebe novih tehnologija, naročito kada su u pitanju deca i mladi.
Povodom medijskih navoda i upozorenja Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije o prisutnosti navodne opasne internet „igre izazova“ u regionu, koja je popularno nazvana „plavi kit“, državni sekretar je potvrdila da takva pojava nije prijavljena Nacionalnom kontakt centru za bezbednost dece na internetu, pozvavši građane, kao i decu, da se jave tom centru kako bi dobili savet u vezi sa potencijalno opasnim situacijama prilikom korišćenja novih tehnologija, kao i u slučaju potrebe za prijavom bilo koje vrste uznemiravanja i zloupotrebe.
„Od početka rada Nacionalog kontakt centra, od 27. februara 2017. godine, imali smo 1528 poziva, a najčešće postavljana pitanja bila su kako bezbedno koristiti društvene mreže i kako instalirati filter za roditeljsku kontrolu. To znači da postoji svest građana o potrebi za zaštitom dece na internetu“, istakla je Matić., napominjući da su prijavljeni i određeni slučajevi zloupotrebe interneta, sa elementima krivičnih dela i digitalnog nasilja, koji su prosleđeni nadležnim institucijama, ali da među njima nije bilo takozvanih „igara izazova“.
Broj telefona Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu je 19833, poziv je besplatan, a pitanja i prijave mogu se poslati i elektronskim putem, van radnog vremena, preko internet sajta www.pametnoibezbedno.gov.rs ili na mejl bit@mtt.gov.rs.