Dodeljene nagrade „Turistički cvet“

Svetski dan turizma, 27. septembar, u Srbiji i ove godine je obeležen svečanom dodelom najvišeg priznanja u turizmu Republike Srbije, „Turističkog cveta“, koji dodeljuje Turistička organizacija Srbije. Na svečanom prijemu u Palati Srbija dodeljene su nagrade za značajna ostvarenja u podizanju kvaliteta turističkih usluga, kao i za doprinos razvoju, unapređenju i promociji turizma u Srbiji, i to u 5 kategorija:

Dodeljene nagrade „Turistički cvet“

1. Kategorija „Turistička organizacija“

Turistička organizacija opštine Knjaževac

Osnovana 2002. godine u cilju promocije i unapređenja razvoja turizma, očuvanja i zaštite turističkih vrednosti na teritoriji opštine Knjaževac. U sklopu TOO Knjaževac rade Info centar i suvenirnica. U junu 2015 godine, u saradnji sa Udruženjem preduzetnika, privatnim preduzećem „Recika“, i Opštinom Knjaževac, otvorena je suvenirnica u selu Donja Kamenica pored Crkve Svete Bogorodice, najstarijeg sakralnog objekta u opštini Knjaževac.

Tokom 2014 godine TO Knjaževac je učestvovala na konkursu „Izuzetne destinacije Evrope“, na kome je i proglašena pobednikom.

2. Kategorija „Turistička manifestacija“

Nišvil džez festival, Niš

Osnovan je 1995. godine, najposećeniji je džez festival jugoistočne Evrope. Odlukom Ministarstva kulture je proglašen Manifestacijom od nacionalnog značaja i dobitnik je statue „Najbonje iz Srbije“ 2011 godine, i nagrade „Projekat budućnosti“ u akciji Kluba privrednih novinara Srbije 2010 godine. Najpoznatiji džez magazin na svetu „Daunbit“ je ocenio Nišvil kao festival koji na najbolji mogući način promoviše džez kao muzički pravac i muzičku tradiciju Balkana.

3. Kategorija „Receptivna turistička agencija“

Taraturs“, Bajina Bašta

Agencija „TA Taraturs“ je receptivna turistička agencija specijalizovana za područje Zapadne Srbije koja posluje od 2003. godine.

Organizuje jednodnevne i višednevne ture. Agencija je značajno doprinela obogaćenju turističke ponude Regije osmišljavanjem novih originalnih programa: Rafting za početnike na Drni, Drinski višeboj – program namenjen korporativnim aktivnostima, Srpsko veče – specifičan program namenjen gostima iz inostranstva koji predstavlja srpske običaje i pruža mogućnost aktivnog učestvovanja, Foto safari tokom plovidbe kanjonom Drine.

Agencija je pripremila i realizovala i specijalizovane programe: Povratak u ledeno doba, Živeti s prirodom, Bilo je lepo živeti s njim – program za Jugonostalgičare.

4. Kategorija „Ugostiteljski objekat za smeštaj“

• Hotel

Hotel „Moskva“ Beograd

Hotel „Moskva“, arhitektonski dragulj, jedan od simbola i spomenik kulture grada Beograda od 1968. godine, svoje goste dočekuje još od 1908. godine. Hotel je zasijao punum sjajem 2010. godine nakon petogodišnjeg renoviranja, kojom prilikom su korišćene autentične cigle proizvedene u Pečuju, a renoviran je i enterijer sa nameštajem. Urađen je i Eva Spa & Wellness centar. Glavni ulaz je ovom prilikom vraćen na svoje prvobitno mesto – na stranu Terazijskog platoa.

• Seosko domaćinstvo

Turističko rekreativni centar „Momčilo Čeković“, Koštunići

TRC „Momčilo Čeković“ se nalazi u selu Koštunići, u opštini Gornji Milanovac, u ekološki očuvanom prirodnom okruženju, sa prijatnim vazdušnim strujanjima i povoljnom nadmorskom visinom.

Turistima su na raspolaganju pet vajata, sedam čardaka i devet kaca za smeštaj, sa ukupno 75 ležaja, opremljenih po najsavremenijim standardima. Svi objekti su autentični i veoma atraktivni.

5. Kategorija „Organizacija ili pojedinac za doprinos unapređenju turizma i podizanju kvaliteta turističkih usluga“

• Organizacija

Intenzivnom saradnjom sa svim relevantinm akterima, u prvom redu sa lokalnim turističkim organizacijama, u proteklih nekoliko godina RRA Zlatibor realizuje inicijative i aktivnosti usmerene na promociju, razvoj i upravljanje turističkim potencijalima Turističke regije Zapadna Srbija.

Kruna tih inicijativa i projekata je i uspostavljanje žiga garancije „Planinski doručak“ – Zlatibor, Tara, Zlatar, kroz projekat Regionalni lanac vrednosti na području međuopštinske saradnje.

• Pojedinac

Bora Dimitrijević, direktor Narodnog muzeja Zaječar

Gospodin Dimitrijević već 15 godina ulaže izuzetne napore da carska palata Feliks Romulijana, ali i Narodni muzej Zaječar, postanu okosnice kulturnog turizma kako u istočnoj Srbiji, tako i na širem međunarodnom planu.

Kao rezultat takvog rada, pre svega timskog, carska palata je 2007. godine upisana na Listu prirodne i kulturne baštine sveta, pod okriljem UNESKO, a Narodni muzej je 2012. godine, od strane IKOMA Srbije, proglašen za najbolji muzej u Srbiji.

Specijalna priznanja

1.Istraživačka stanica Petnica (ISP)

ISP je samostalna i nezavisna organizacija koja se bavi razvojem naučne kulture, naučne pismenosti, obrazovanja i kulture. Aktivnosti ISP su najvećim delom usmerene na mlade – na učenike i studente, kao i na obuku nastavnika u novim tehnikama, metodama i sadržajima u oblasti nauke i tehnologije. Programi ISP obuhvataju širok spektar oblasti i disciplina u okviru prirodnih, društvenih i tehničkih nauka.

2.Ekološki centar Radulovački

Ekološki centar Radulovački je jedinstveni objekat u Srbiji namenski građen kao trening centar za edukaciju građana svih uzrasta iz različitih oblasti, sa akcentom na teme iz oblasti zaštite životne sredine i rada sa mladima. Nalazi se u starom jezgru Sremskih Karlovaca i sačinjen je od dva objekta – rekonstruisane stare zgrade iz 18. veka i nove energetski efikasne zgrade izgrađene 2012. godine.

Turistička organizacija Srbije kao nosilac projekta Evropske komisije pod nazivom European destinations of exelence – EDEN i ove godine je održala konkurs za odabir „Izuzetne destinacije Evrope“ u Srbiji. Tema ovogodišnjeg EDEN projekta u Srbiji i ostalim evropskim zemljama je „Turizam i lokalna gastronomija“, a pobednik je opština Pirot, dok su za prateće destinacije izabrani Sjenica i Leskovac.