Светски дан туризма, 27. септембар, у Србији и ове године је обележен свечаном доделом највишег признања у туризму Републике Србије, „Туристичког цвета“, који додељује Туристичка организација Србије. На свечаном пријему у Палати Србија додељене су награде за значајна остварења у подизању квалитета туристичких услуга, као и за допринос развоју, унапређењу и промоцији туризма у Србији, и то у 5 категорија:
1. Категорија „Туристичка организација“
Туристичка организација општине Књажевац
Основана 2002. године у циљу промоције и унапређења развоја туризма, очувања и заштите туристичких вредности на територији општине Књажевац. У склопу ТОО Књажевац раде Инфо центар и сувенирница. У јуну 2015 године, у сарадњи са Удружењем предузетника, приватним предузећем „Рецика“, и Општином Књажевац, отворена је сувенирница у селу Доња Каменица поред Цркве Свете Богородице, најстаријег сакралног објекта у општини Књажевац.
Током 2014 године ТО Књажевац је учествовала на конкурсу „Изузетне дестинације Европе“, на коме је и проглашена победником.
2. Категорија „Туристичка манифестација“
Нишвил џез фестивал, Ниш
Основан је 1995. године, најпосећенији је џез фестивал југоисточне Европе. Одлуком Министарства културе је проглашен Манифестацијом од националног значаја и добитник је статуе „Најбоње из Србије“ 2011 године, и награде „Пројекат будућности“ у акцији Клуба привредних новинара Србије 2010 године. Најпознатији џез магазин на свету „Daunbit“ је оценио Нишвил као фестивал који на најбољи могући начин промовише џез као музички правац и музичку традицију Балкана.
3. Категорија „Рецептивна туристичка агенција“
Таратурс“, Бајина Башта
Агенција „ТА Таратурс“ је рецептивна туристичка агенција специјализована за подручје Западне Србије која послује од 2003. године.
Организује једнодневне и вишедневне туре. Агенција је значајно допринела обогаћењу туристичке понуде Регије осмишљавањем нових оригиналних програма: Рафтинг за почетнике на Дрни, Дрински вишебој – програм намењен корпоративним активностима, Српско вече – специфичан програм намењен гостима из иностранства који представља српске обичаје и пружа могућност активног учествовања, Фото сафари током пловидбе кањоном Дрине.
Агенција је припремила и реализовала и специјализоване програме: Повратак у ледено доба, Живети с природом, Било је лепо живети с њим – програм за Југоносталгичаре.
4. Категорија „Угоститељски објекат за смештај“
• Хотел
Хотел „Москва“ Београд
Хотел „Москва“, архитектонски драгуљ, један од симбола и споменик културе града Београда од 1968. године, своје госте дочекује још од 1908. године. Хотел је засијао пунум сјајем 2010. године након петогодишњег реновирања, којом приликом су коришћене аутентичне цигле произведене у Печују, а реновиран је и ентеријер са намештајем. Урађен је и Eva Spa & Wellness центар. Главни улаз је овом приликом враћен на своје првобитно место – на страну Теразијског платоа.
• Сеоско домаћинство
Туристичко рекреативни центар „Момчило Чековић“, Коштунићи
ТРЦ „Момчило Чековић“ се налази у селу Коштунићи, у општини Горњи Милановац, у еколошки очуваном природном окружењу, са пријатним ваздушним струјањима и повољном надморском висином.
Туристима су на располагању пет вајата, седам чардака и девет каца за смештај, са укупно 75 лежаја, опремљених по најсавременијим стандардима. Сви објекти су аутентични и веома атрактивни.
5. Категорија „Организација или појединац за допринос унапређењу туризма и подизању квалитета туристичких услуга“
• Организација
Интензивном сарадњом са свим релевантинм актерима, у првом реду са локалним туристичким организацијама, у протеклих неколико година РРА Златибор реализује иницијативе и активности усмерене на промоцију, развој и управљање туристичким потенцијалима Туристичке регије Западна Србија.
Круна тих иницијатива и пројеката је и успостављање жига гаранције „Планински доручак“ – Златибор, Тара, Златар, кроз пројекат Регионални ланац вредности на подручју међуопштинске сарадње.
• Појединац
Бора Димитријевић, директор Народног музеја Зајечар
Господин Димитријевић већ 15 година улаже изузетне напоре да царска палата Феликс Ромулијана, али и Народни музеј Зајечар, постану окоснице културног туризма како у источној Србији, тако и на ширем међународном плану.
Као резултат таквог рада, пре свега тимског, царска палата је 2007. године уписана на Листу природне и културне баштине света, под окриљем УНЕСКО, а Народни музеј је 2012. године, од стране ИКОМА Србије, проглашен за најбољи музеј у Србији.
Специјална признања
1.Истраживачка станица Петница (ИСП)
ИСП је самостална и независна организација која се бави развојем научне културе, научне писмености, образовања и културе. Активности ИСП су највећим делом усмерене на младе – на ученике и студенте, као и на обуку наставника у новим техникама, методама и садржајима у области науке и технологије. Програми ИСП обухватају широк спектар области и дисциплина у оквиру природних, друштвених и техничких наука.
2.Еколошки центар Радуловачки
Еколошки центар Радуловачки је јединствени објекат у Србији наменски грађен као тренинг центар за едукацију грађана свих узраста из различитих области, са акцентом на теме из области заштите животне средине и рада са младима. Налази се у старом језгру Сремских Карловаца и сачињен је од два објекта – реконструисане старе зграде из 18. века и нове енергетски ефикасне зграде изграђене 2012. године.
Туристичка организација Србије као носилац пројекта Европске комисије под називом European destinations of exelence – EDEN и ове године је одржала конкурс за одабир „Изузетне дестинације Европе“ у Србији. Тема овогодишњег ЕДЕН пројекта у Србији и осталим европским земљама је „Туризам и локална гастрономија“, а победник је општина Пирот, док су за пратеће дестинације изабрани Сјеница и Лесковац.