У Скупштини почиње расправа о Закону о посредовању у промету и закупу некретнина, који би требало да уведе ред у овој области.
Агенције за промет некретнина мораће убудуће да склапају уговоре са налогодавцима, а то су купци, продавци, закупци и закуподавци станова и кућа. Такође, посредовањем у промету некретнина моћи ће да се баве само агенције или предузетници који су уписани у регистар Министарства трговине, а агенти ће морати да имају завршену средњу школу и полагаће стручни испит. Посредници ће бити у обавези да имају и уговоре са осигуравајућим кућама, а те полисе штитиће налогодавце ако агенције не испоштују обавезе.
Ово су само неке од новина предвиђених Законом о посредовању у промету и закупу непокретности, о којем ће у уторак расправљати посланици у парламенту. Према плану Министарства трговине, у року од 18 месеци лиценце ће добити око 1.000 агенција и око 2.000 агената. Овим законом, кажу у Министарству, коначно се уводе европски стандарди на тржиште непокретностима.
– Сви у промету некретнина морају да отворе четворе очи, а посебно купци – каже Жељко Стојановић, виши саветник у Министарству. – Посредник има право на посредничку накнаду, а купопродајну цену купац уплаћује директно продавцу на рачун. Агенција тако не може да превари купца. Али може да му нанесе штету због нестручног увида у власничку евиденцију или не упозори купца да је на жељене квадрате уписана хипотека… У таквим случајевима купац може да тражи одштету. Такође, ако је продавац платио агенцији оглашавање и то је регулисано уговором, који агенције не испоштује продавац може да се покрије полисом осигурања. Износ осигурања је минимално 15.000 евра у динарској противвредности по једном осигураном случају, односно укупно минимално 45.000 евра за све одштетне захтеве у једној години осигурања.
Недовољно легалних посредника
Процене удружења „Кластер некретнине“ говоре да је укупан годишњи промет на тржишту непокретности у Србији вредан око три милијарде евра. Од тога, само једна милијарда евра промета оствари се посредством око 500 регистрованих легалних посредника, све друго је у сивој економији чиме је држава оштећена за између 600 милиона и две милијарде динара ненаплаћених пореза.
Регистар посредника, који ће водити Министарство трговине, биће доступан свим заинтересованим грађанима преко интернета. За упис у регистар посредник мора да има једног запосленог, који има положен стручни испит, важећи уговор о осигурању и одговарајући пословни простор. Забрањено је да правно или физичко лице које није уписано у регистар посредника обавља посредовање.