Државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Стеван Никчевић рекао је на Пословном форуму Србија – Уједињени арапски емирати, одржаном у Привредној комори Србије, да је главни задатак привредних комора две земље да се утврде сектори у којима се може унапредити економска сарадња Србије и УАЕ.
Он је указао да има доста могућности за заједнички наступ на трећим тржиштима.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж изјавио је да се са највећим компанијама из Емирата већ реализују стратешки важни пројекти за нашу државу и да очекујемо и нова улагања.
Веома ценимо инвестиције које долазе из УАЕ, што је један од модалитета економских односа које развијамо, рекао је председник ПКС и подсетио на неколико највећих улагања као што су компаније Etihad Airways, Al Dahra International Investment, Mulk Holdings, Kopaonik Property Investment.
Највише регистрованих компанија из УАЕ у Србији послује у секторима пољопривреде, некретнина, авио саобраћаја и трговине.
Охрабрује талас најаваљених и већ уговорених инвестиција, од највеће пројекат Београд на води, преко улагања у пољопривреду и друге производне гране, до инвестиција у банкарство.
Велики простор за будућу сарадњу постоји и у секторима туризма, здравства, информационо комуникационим технологијама и зеленој индустрији. Значајан је потенцијал и у заједничким пројектима и пласману знања, производа и услуга партнерима из трећих земаља, истакао је Чадеж.
Обим укупне робне размене две земље, по речима председника ПКС, расте из године у годину и у претходном кварталу од почетка јануара до краја марта већ је остварена половина укупне вредности прошлогодишњег извоза из Србије.
Ипак, структура наше робне размене доста је скромна, а обим далеко испод стварних могућности наших економија нагласио је Чадеж и додао да је проширење међусобне трговине задатак који стоји пред нашим привредницима и привредним асоцијацијама у наредном периоду.
Министар привреде у Влади Србије Жељко Сертић рекао је да се у току 2015. године очекује отварање Мира банке са почетним капиталом од 300 милиона долара, што ће бити веома значајна инвестиција у сектору банкарства.
Сертић је поносан и на инвестицију Етихада и садашњу компанију Ер Србија, не само због великог броја путника и мреже дестинација, већ и због дизајна наших авиона који су по изгледу у рангу са светским.
Он је подсетио на реформске процесе које спроводи Влада Србије у циљу унапређење пословног и инвестиционог амбијента.
Амбасадор УАЕ у Србији Џума Ал Дахери дели мишљење претходних говорника на форуму Србија – УАЕ да су огромне могућности за већу економску сарадњу, инвестирање и заједничке послове.
Амбасадор је истакао значај организовања пословних форума где привредници у директним контактима могу да изнесу предлоге са сарадњу и најавио долазак српске делегације у УАЕ.
Привредна делегација УАЕ током боравка у Србији посетиће Међународни пољопривредни сајам у Новом Саду, градове Ниш, Пирот и Нови Пазар, а предвиђен је обилазак неколико компанија.
Након пленарног дела форума у ПКС привредници из Емирата имали су билатералне разговоре са представницима 16 српских компанија из различитих сектора привреде. Привредници из Емирата другу годину за редом организовано долазе у нашу земљу.
Посету привредне делегације УАЕ, која у Србији борави од 10. до 15. маја 2015. године организује Федерација трговинских и индустријских комора УАЕ.