Државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић, на отварању другог дана AFA Women’s Leadership Summit-а у хотелу Хајат, изразила је подршку иницијативи за оснаживање жена, подстицање њиховог предузетништва и истицање њихове значајне улоге у економском развоју.
Она је истакла да будући да су одрживост привреде и економије и нови модели пословања и производње у тесној вези са дигиталним конвергенцијама, на челу промена у дигиталном и привредном сектору мора бити постигнута родна равноправност, не само ради сузбијања родног економског јаза, већ и ради остваривања пуног потенцијала дигитализације.
„У дигиталном сектору и даље је евидентна мушка доминација. У Републици Србији, као и у Европској унији, у техничким областима као што су информатика и инжењерство заступљеност жена у укупној запослености је 15-20%. С обзиром на трендове, процене су да би потпуни родни баланс радне снаге у технолошком сектору могао да се догоди 2050. године, и сматрамо да није довољно само сачекати“, навела је Матић.
„Проблем видимо у томе што ће до тада готово све професије бити дигитално условљене и уколико жене сада остану у аналогном добу, из њега ће временом све теже проналазити пут до дигитала, док ће им лидерске позиције практично бити недостижне“, истакла је државна секретарка.
Она је подсетила да је са циљем стварања услова за равноправно учешће жена у ИКТ сектору на предлог Министарства трговине, туризма и телекомуникација усвојен национални Програм за оснаживање жена у области информационо-комуникационих технологија који обухвата програме за ученице, студенткиње, али и за радно способне жене, њихову доквалификацију и преквалификацију.
AFA Women’s Leadership Summit окупио је око 400 учесника и 70 говорника, представника компанија, организација, академске заједнице, представнике владе и дипломатских представништава. Под покровитељством УСАИД-а у склопу пројекта WeFounders, у сарадњи са Impact Hubom, самит представља и трогодишњи AFA Менторски Програм за будуће предузетнице.