Potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić rekao je danas obilazeći radove na rekonstrukciji tvrđave Ram kod Velikog Gradišta da će u njenu rekonstrukciju biti uloženo više od 1,1 milion evra.
On je kazao da 600 godina ništa nije učinjeno da se tvrđava rekonstruiše, a da su sada radovi na rekonstrukciji u toku zahvaljući Turskoj agenciji za međunarodnu saradnju i koordinaciju (TIKA).
„Od 2013. godine do trenutka kada će projekat da bude završen biće uloženo više od 1.100.000 evra i to su značajna sredstva koja će omogućiti da ova tvrđava bude mesto koje će obilaziti domaći i strani turisti“, rekao je Ljajić.
On je dodao da će se rekonstrukcijom Ramske tvrđave obogati turistička ponudu ne samo Velikog Gradišta već nekoliko lokalnih samouprava, a pre svega Golubca i Požarevca.
Prema njegovim rečima, cilj je da imamo kulturnu turističku rutu koju ćemo ponuditi domaćim i inostranim turistima koja će podrazumevati obilazak Viminacijuma, Ramske i Golubačke tvrđave.
Potpredsednik Ljajić je podsetio i da je Golubačka tvrđava, takođe, u fazi rekonstrukcije i dodao da su prošle nedelje odobrena dodatna sredstva od strane fondova EU iz IPA projekta 2016. godine koja će omogućiti da u potpunosti bude rekonstruisana.
On je kazao da je cilj da se poveća broj turista u Velikom Gradištu za 20 odsto odmah nakon što tvrđava bude završena.
Kako kaže, nakon toga i posle dodatnih uloganja i investicija koje ćemo imati u ovom delu zemlju cilj je da taj procenat i rast broja turista bude i do 30 odsto.
„Nadamo se da će to puno značiti za ekonomski razvoj Velikog Gradišta i čitavog ovog regiona“, rekao je Ljajić dodajući da će izgradnjom sportskog kampa na Srebrnom jezeru Veliko Gradište imati puno toga da ponudi ne samo u oblasti kulturno istorijskih lokaliteta već i različitih sportskih sadržaja.
On je istakao da u Srbiji ima oko 200 lokaliteta sa ostacima tvrđava i utvrđenih gradova, od kojih je sedam na Dunavu.
„Dunav je jedan od tri naša najznačajnija turistička resursa. Do sada potencijal Dunava nije bio iskorišćen, a sa ovim što radimo ćemo kompletirati turističku ponudu Donjeg Podunavlja“ kazao je Ljajić i dodao da će to biti značajan turistički resurs Srbije.
Turski ambasador u Republici Srbiji Tanžu Bilgič rekao je da je važno da se nastavlja izgradnja mostova saradnje između Srbije i Turske.
On je naveo da je agencija TIKA važan činilac u tome jer finansira mnoge projekte u Srbiji, a ovo je jedan, možda, od najvećih.
„Ova tvrđava je posebno bitna za tursku istoriju i to je jedan od razloga zbog kojih je izabrana“, rekao je Bilgič dodajući da je reč o velikom projektu čiji je cilj unapređenje turističke ponude ovog regiona.
On je naveo da je Turiska zadovoljna što u tome može da pomogne, navodeći da je sledeći stepenik, nakon rekonstrukcije, dolazak još više turističkih gostiju iz Turske, ali i drugih zemalja.
„Već imamo uvećano prisustvo turista iz Turske u Beogradu i Novom Sadu i evo nove lokacije za njih”, rekao je Bilgič.
Koordiinator Turske agenciji za međunarodnu saradnju i koordinaciju za Srbiju Mehmed Bajrak rekao je da radovi na Ramskoj tvrđavi datiraju još od 2013. godine kada su započeti radovi na osvetljenju.
„Nakon toga u saradnji sa opštinom i Zavodom za zaštitu kulture urađen je projekat restauracije Ramske tvrđave i ove godine smo počeli zvanično sa radovima restauracije“, rekao je Bajrak dodajući da je predvođeno da se projekat završi 2018. godine.