За друштво привлачно младим програмерима

Државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић, саопштила је да очекује да ће реформа образовања, као један од приоритета у раду Владе Србије, водити до развијеног информационог друштва у којем ће наши млади програмери пожелети да остану, и које ће бити привлачно и за младе таленте из других земаља.

На свечаном отварању финала међународног такмичења из програмирања за средњошколце и студенте, у организацији Развојног цента Мајкрософт Србија, државни секретар је истакла да Министарство надлежно за информационо друштво подржава овакве иницијативе које доприносе развијању капацитета младих људи у односу на потребе времена.

За друштво привлачно младим програмерима

„Ми и кроз своје програме негујемо информатичке таленте кроз подршку различитих такмичења из информатике и програмирања, такође са циљем подстицања младих да се више укључе у професије будућности. У тој мисији Мајкрософт видимо као једног од наших партнера на пољу ИТ едукације, са којим имамо више реализованих пројеката који доприносе подизању нивоа дигиталне писмености и развоју дигиталних и информатичких компетенција“, рекла је Татјана Матић.

Она је подсетила да је Министарство трговине, туризма и телекомуникација, заједно са Министарством просвете и компанијом Мајкорсофт недавно реализовало први ИТ караван, када су у периоду од априла до јуна ове године, у школама у 15 градова у Србији, промовисане предности нових технологија и безбедно коришћење интернета.

„Интересовање које су млади тада показали за програмирање подстакло нас је да ИТ караван реализујемо и ове школске године, са посебним програмима из информатике и роботике“, најавила је државни секретар Татјана Матић.

У финалу деветог међународног такмичењу из програмирања „Бабл Кап“, које је одржано у СтартИТ центру у Београду, учестовало је 60 средњошколаца и студената из девет земаља Европе и региона, подељених у 20 тимова. Ове године Србију је представљало рекордних осам тимова, а финале је окупило екипе младих програмера из Хрватске, Румуније, Бугарске, Украјине, Белорусије, Летоније, Русије и Енглеске.