Уредба за безбедност деце на интернету прекретница у развоју информационог друштва

Државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић, оценила је да је усвајање Уредбе о безбедности и заштити деце приликом коришћења информационо-комуникационих технологија, на данашњој седници Владе Србије, од огромног значаја за заштиту деце и младих у информационом друштву.

„Данашњи датум је прекретница у развоју информационог друштва у Србији. Први пут је усвојен акт који у законском оквиру уређује питање безбедности деце на интернету. То значи да је држава препознала потребу да институционално реагује на знатан пораст пријава штетног и нелегалног садржаја на интернету који угрожавају безбедност деце, и да на тај начин спречи да овај проблем ескалира“, нагласила је државни секретар.

Уредба за безбедност деце на интернету прекретница у развоју информационог друштва

Уредба о безбедности и заштити деце приликом коришћења информационо-комуникационих технологија налаже да Министарство трговине, туризма и телекомуникација, које је и предложило усвајање овог акта, предузима превентивне мере за безбедност и заштиту деце на интернету путем информисања и едукације, као и да успостави јединствено место за пружање савета и пријем пријава у вези са безбедношћу деце на интернету.

„На основу Уредбе до краја године биће успостављен јединствени контакт центар путем којег ћемо спроводити саветовање деце, родитеља, ученика и наставника, о предностима и ризицима коришћења интернета и безбедним начинима коришћења интернета, укључујући и ризик стварања зависности од коришћења видео игара и интернета. На тај начин, активности центра директно ће утицати на подизање нивоа дигиталне свести. Али, путем овог центра биће омогућен и пријем пријава штетног, непримереног и нелегалног садржаја и понашања на интернету, односно пријављивање угрожености права и интереса детета“, објаснила је Матић и додала да ће функција центра бити и прослеђивање пријава о непримереном или штетном садржају надлежним институцијама, у оквиру Уредбом дефинисане међуресорне сарадње.

Уредба је у складу са Законом о ратификацији Конвенције Уједињених нација о правима детета, Општим протоколом Владе Србије за заштиту деце од злостављања и занемаривања, као и Стратегијом ЕУ за бољи интернет за децу из 2012.

У Србији је почетком године први пут усвојен и Закон о информационој безбедности, а у припреми је и Стратегија развоја информационе безбедности Републике Србије, чијом ће израдом бити додатно побољшано дигитално окружење и информациона безбедност свих грађана Србије.