Potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić rekao je danas u Beogradu, prilikom potpisivanja ugovora o izvozu prvog kontigenta vode od tri miliona litara iz Srbije u Kuvajt, da je to rezultat dugogodišnjeg rada s ciljem da se otvore vrata za izvoz srpske vode u arapske zemlje.
„Učinili smo da se saradnja dve zemlje pomeri sa mrtve tačke jer je robna razmena u protekloj godini svega 5,1 milion dolara“, kazao je Ljajić.
Govoreći o potencijalima za saradnju, on je rekao da je Srbija od Kuvajta već dobila kredit za stanicu Prokop, te da postoji najava da će Kuvajćani finansirati i druge projekte.
„Ovaj ugovor će omogućiti i drugim kompanijama iz Srbije da plasiraju njihovu vodu u arapske zemlje, jer je potražnja za našom vodom velika. Srbija je poznata po kvalitetnoj mineralnoj vodi, a saradnja sa Kuvajtom će otvoriti vrata za zajedničku saradnju na drugim projektima“, kazao je Ljajić.
Potpredsednik Ljajić je objasnio da je izvoz vode iz Srbije vredan 21 milion dolara, a od toga 80 odsto ide u zemlje regiona, dok polovina te količine odlazi u Crnu Goru.
On je dodao da se u Srbiji godišnje proizvede pet do šest miliona hektolitara vode, da izvoz raste, a da je uvoz bio vredan tri miliona dolara.
On je kazao da Srbija ima oko 300 mineralnih izvora, oko 25 fabrika za preradu vode, a kapaciteti, kako kaže, nisu dovoljno iskorišteni.
Svečanom potpisivanju ugovora između domaće kompanije „Voda Voda“ iz Mionice i kompanije „Caro General Trading“ iz Kuvajta prisustvovali su i predsednik opštine Mionice, Boban Janković, predstavnici kompanije „Voda Voda“ kao i delegacija kuvajtskih privrednika.
Vlasnik kompanije „Voda Voda“ Vojin Đorđević rekao je da se radi o poslu koji je značajan po količini izvezene robe i po finansijskom aspektu, ali još značajniji je zbog osvajanja novog, velikog i zahtevnog tržišta kao što je kuvajtsko.
On je kazao da je ugovorom predviđeno da se isporuči tri miliona litara vode u narednom periodu.