У прошлој години из Србије извезено 450 милиона евра софтвера и ИКТ услуга

Потпредседник Владе и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић рекао је данас да је из Србије у прошлој години извезено софтвера и софтверских услуга у вредности од 450 милиона евра и да извоз у области информационо – комуникционих технологија расте из године у годину.

Љајић је додао да је ИТ сектор једна од стратешких привредних грана у нашој земљи, као и да се Србија у области индустрије софтвера налази између 30. и 50. места на светским ранг листама, што је чини „најбоље пласираном привредном граном коју Србија у овом тренутку има“.

Он је у седишту Регулаторне агенције за електронску комуникацију и поштанске услуге Србије, где je oтворена заједничка радионица РАТЕЛ-а и турске компаније IF Electronica посвећена регистрацији мобилних телефона, рекао и да Србија са Турском има добре економске односе, у оквиру којих из године у годину расте обим трговинске размене, који је прошле године износио преко 700 милиона еура.

„Наш циљ је да имамо око милијарду евра робне размене. Верујем да ће до краја ове године број турских компанија у Србији бити око 100, није довољно, није много, али је у сваком случају напредак у односу на раније године“, рекао је Љајић.

Он је додао да Србија и Турска желе да прошире обим делатности у којима се сарадња развија, а да је ИТ сектор једна од области у којима до сада није било сарадње две привреде.

Амбасадор Турске Мехмет Кемал Бозај навео је да је ова радионица веома важна, јер Турска и Србија су пријатељске земље, чије се пријатељство базира и на економској сарадњи, а један од главних актера у тој сарадњи је потпредседник Владе Расим Љајић, са којим је сарађивао у две његове надлежности, трговини и туризму.

„Требало би да сарађујемо и у телекомуникацијама, зато што су телекомуникације нешто што још увек нисмо истражили“, рекао је Бозај.