Mobilni operatori Telekom, Telenor i Vip mobajl kupili su frekvencijski spektar u opsegu od 800 megaherca, koji je ostao slobodan nakon uvođenja digitalne televizije, za ukupno 105 miliona evra.
Korist od ove prodaje za građane je višestruka. Osim 105 miliona evra koji su uplaćeni u budžet očekuje se i bolji pristup mobilnoj mreži i brži internet u seoskim sredinama.
„Kao što pokazuju sva istraživanja u svetu, što je veća i bolja telekomunikaciona infrastruktura, smanjuje se jaz između ruralnih i gradskih područja i omogućava se mnogo veći privredni rast.“, rekla je Tatjana Matić.
Telekom, Telenor i Vip mobajl, uskoroće će dobiti i potrebne dozvole i kako se očekuje od Nove godine trebalo bi da počnu da ulažu u razvoj mreže.
„Za nas kao Ministarstvo je jako važno da se novac koji je država uložila višestruko vratio, a pri tome će sami građani imati mnogo bolju uslugu, mnogo bolje veze i čitava mobilna telefonija će biti mnogo razvijenija u toku sledeće godine.“, rekla je Tatjana Matić.
Digitalizacija je u Srbiji započeta 2006. godine, ceo proces koštao je oko 40 miliona evra, sa deset miliona evra donacije Evropske Unije.
„Mi smo u poslednjih godinu dana uspeli da približimo našoj javnosti značaj ovog procesa i da omogućimo svim ljudima koji nisu bili baš najboljeg socijalnog statusa da dobiju besplatne set top boksove. Na kraju ono što je rezultat čitavog tog napora koji smo svi zajedno uložili jeste da smo inkasirali 105 miliona eura u budžet i da ćemo svi zajedno kao građani i kao korisnici pre svega mobilnih telefona imati mnogo bolju mrežu.“, rekla je državna sekretarka.
Srbija je među zemljama koje su frekvencijski spektar prodale po najvećoj ceni. Početkom godine deo spektra na 1800 megaherca država je prodala po ceni od 21 milion evra, tako da ukupan iznos od prodaje iznosi 126 miliona evra.