„Интернет технологије данас представљају најефикаснију подршку развоју информационог друштва као и незаменљив фактор економског раста и напретка једне земље. Како би се у потпуности искористио потенцијал свих сервиса које пружају нове дигиталне технологије у области трговине, банкарства, здравствене заштите и државне управе, неопходно је свим пословним субјектима, али и свим грађанима, обезбедити приступ телекомуникационој инфраструктури, а нарочито приступ широкопојасном интернету“, изјавила је државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић, у уводном обраћању на скупу поводом 20 година интернета у Србији, који је одржан у свечаној сали Ректората Београдског универзитета.
Она је навела да је један од важних циљева Републике Србије изградња оптичких капацитета дуж важних саобраћајних праваца, тамо где она недостаје, односно у урбаним срединама још није развијена.
„Брза изградња широкопојасних мрежа даје велику шансу за нашу земљу да убрза свој развој. Истовремено, на предлог Министарства трговине, туризма и телекомуникација, Влада РС је средином прошле године донела Одлуку о образовању Радне групе за дефинисање националне широкопојасне мреже. Радна група треба да припреми план коришћења телекомуникационе инфраструктуре која је у државном власништву, у циљу успостављања јединствене националне широкопојасне мреже, као и да предложи регулаторни оквир који ће осигурати одрживост и даљи развој ове мреже“, подсетила је Татјана Матић.
Државни секретар је такође истакла да сајбер безбедност представља глобални изазов за целокупну међународну заједницу, па и за нашу земљу, подсетивши да је Закон о информационој безбедности усвојен крајем јануара, и да следи доношење великог броја подзаконских аката, као и да је у завршној фази израда Нацрта Закона о електронском пословању, такође веома битног правног акта у овој области.
„С друге стране, ми као министарство надлежно за развој информационо-комуникационих технологија, сматрамо да кључ развоја сваке државе лежи у константном улагању у најмлађе нараштаје. Министарство је кроз реализацију великог пројекта „Дигитална школа” направило темељ за унапређење примене ИКТ алата у образовању. Следећи корак у овом правцу је израда пројеката локалних бежичних рачунарских мрежа у школама као и пројеката траса широкопојасног приступа за повезивање школа на мрежу АМРЕС-а“, закључила је државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација, Татјана Матић.
На свечаном скупу поводом обележавања 20 година интернета у Србији, у организацији Београдског универзитета, Електротехничког факултета у Београду, Академске мреже Републике Србије и Друштва за информатику Србије, уводна обраћања имали су и проректор Београдског универзитета проф. др Иванка Поповић и проф. др Вера Дондур, државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја.