Strateško partnerstvo sa Kinom u oblasti digitalne ekonomije

Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, saopštila je na otvaranju prve Međunarodne konferencije o digitalnoj ekonomiji u okviru Digitalnog puta svile, u kineskom gradu Hangdžou, da je učešće srpske delegacije na toj konferenciji i privredna saradnja koja je ovom prilikom produbljena, od presudnog značaja za razmenu na polju digitalne ekonomije između Republike Srbije i Narodne republike Kine.

„U trenutku istorijske posete predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića Narodnoj Republici Kini i sastanka sa predsednikom Si Đi Pingom, strateško partnerstvo između naše dve zemlje je dodatno ojačano i uspostavljanjem konkretnih mehanizama saradnje u digitalnoj oblasti koja je globalno najjači pokretač ukupnog prosperiteta, i u kojoj Kina predstavlja svetskog giganta“, istakla je Matić.

„Za Srbiju pridruživanje digitalnoj zajednici koju Kina predvodi znači ogromnu šansu za iskorišćavanje potencijala novih tehnologija radi dobrobiti svojih građana i ubrzanog ekonomskog rasta“, poručila je državni sekretar, navodeći da Republika Srbija prema konstantom rastu tržišta informacionih tehnologija i elektronskih komunikacija, kao i otvorenosti građana i privrede u odnosu na digitalno okruženje, ima kapacitete za zauzimanje značajnog mesta na Digitalnom putu svile.

Ona je podsetila da je NR Kina najveći spoljnotrgovinski partner Srbije u Aziji, da je Srbija jedna od prvih zemalja koje kineski turisti posećuju kada dolaze u ovaj deo Evrope, kao i da je najznačajnija oblast saradnje u realizaciji infrastrukturnih projekata.

Na prvoj Međunarodnoj konferenciji o digitalnoj ekonomiji u okviru Digitalnog puta svile koja se održava u organizaciji Nacionalne komisije za razvoj i reforme Kine (National Development and Reform Commission of China – NDRC) i kineske kancelarije za poslove u digitalnom prostoru (Cyberspace Administration of China – CAC) svečano je pokrenuto Međunarodno industrijsko partnerstvo, čiji su potpisnici članovi srpske delegacije, kao i predstavnici vodećih kineskih kompanija u oblasti digitalne ekonomije: Alibaba group, Jusfoun Big Data Group, Baidu, Enterprise Security Group, JD.com, Inspur Group, Meituan Dianping, Shangai United Imaging Healthcare, Strategy Committee NetEase Koala, China Electronic Technology Group Corporation.

Ovom prilikom potpisano je i pismo o namerama o saradnji u okviru Informatičkog puta svile između gradova Niša i Hangdžoa.

Na konferenciji učestvuju predstavnici brojnih zemalja, međunarodnih organizacija, kao i predstavnici kompanija koje su globalno poznati lideri u ovoj oblasti, a teme konferencije odnose se na globalnu digitalnu saradnju u oblastima elektronske trgovine, e-zdravlja, veštačke inteligencije, pametnih gradova, big data, informacione bezbednosti, pametne logistike, pametne poljoprivrede i digitalnih finansija. Na konferenciji je saopšteno da je Nacionalna komisija za razvoj i reforme NR Kine obezbedila 100 milijardi juana za investicije u okviru Digitalnog puta svile u narednih pet godina, kako za kineske tako i za projekte drugih zemalja.

Delegacija predvođena državnim sekretarom Tatjanom Matić, koja boravi u zvaničnoj poseti Kini do 20. septembra, posetila je danas i kompaniju „Alibaba“, sa kojima su dogovoreni dalji koraci saradnje u oblasti e-trgovine, elektronskog plaćanja i e-turizma, a predviđeni su i sastanci sa Nacionalnom komisijom za razvoj i reforme NR Kine, u okviru implementacije Memoranduma o razumevanju o unapređenju razvoja Informatičkog puta svile za informacionu povezanost.

Poseta Kini predstavlja nastavak saradnje Republike Srbije i Narodne Republike Kine u okviru Inicijative za međunarodnu saradnju u oblasti digitalne ekonomije u okviru platforme „Jedan pojas, jedan put“.