U periodu od 31. marta do 2. aprila 2014. godine u Briselu je održan eksplanatorni skrining za Pregovaračko poglavlje 8 – konkurencija, sa predstavnicima Evropske komisije, u okviru procesa pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji.
Srpskom delegacijom je predsedavao Dušan Protić, pomoćnik ministra spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, zamenik predsednika Pregovaračke grupe za konkurenciju, a u radu su učestovovali dr Tanja Miščević, šef Tima Srbije za pregovore o pristupanju Evropskoj uniji, kao i predstavnici institucija: Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, Ministarstva finansija, Komisije za kontrolu državne pomoći, Komisije za zaštitu konkurencije, Ministarstva privrede, Ministarstva kulture i informisanja, Ministarstva građevinarstva i urbanizma, Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Narodne banke Srbije, Kancelarije za evropske integracije.
Na sastanku su detaljno razmotrena pitanja iz dve važne oblasti usklađivanja pravnog i institucionalnog okvira Republike Srbije sa standardima EU, zaštite konkurencije i politike državne pomoći. Zaštita konkurencije ima za cilj suzbijanje povreda tržišnog poslovanja, kao što su restriktivni sporazumi (karteli) i zloupotrebe dominantnog položaja, kojima se vrši bitna distorzija tržišta, njegovim ograničavanjem, zatvaranjem i deformisanjem, a na krajnji račun potrošača, koji cenu nedostatka konkurencije plaća putem veće kupovne cene i manjeg kvaliteta robe i usluge.
Konkurencija ima značajan uticaj na opšti privredni razvoj, otvara mogućnosti za investiranje i podizanje kvaliteta robe i usluga, čime se uz dobro osmišljenu politiku državne pomoći uspostavlja savremena tržišna ekonomija, spremna da se uključi u jednistveno tržište Evropske unije.
U okviru ove prve faze procesa skrininga za Pregovaračko poglavlje 8 predstavnici Evropske komisije su dali analitički prikaz evropskog zakonodavstva u oblasti konkurencije i državne pomoći, i to u vezi pravila o suzbijanju zloupotrebe dominantnog položaja i restriktivnih sporazuma, zatim kontrole koncentracija, kao i pravila o kontroli državne pomoći, sa posebnim osvrtom na sektore energetike, životne sredine, poštanskih usluga, kulture, transporta, infrastrukture iusluga od opšteg ekonomskog interesa.
Naredna faza skrininga u ovom poglavlju je planirana za 4. i 5. novembar 2014. godine, kada će biti održan bilateralnog skrining, u okviru kojeg će predstavnici Republike Srbije predstaviti postojeće stanje u ovim oblastima u pogledu usklađenosti domaćeg zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU.