Српска делегација на скринингу за Преговарачко поглавље 8 – конкуренција

У периоду од 31. марта до 2. априла 2014. године у Бриселу је одржан експланаторни скрининг за Преговарачко поглавље 8 – конкуренција, са представницима Европске комисије, у оквиру процеса преговора о приступању Републике Србије Европској унији.

Српском делегацијом је председавао Душан Протић, помоћник министра спољне и унутрашње трговине и телекомуникација, заменик председника Преговарачке групе за конкуренцију, а у раду су учестововали др Тања Мишчевић, шеф Тима Србије за преговоре о приступању Европској унији, као и представници институција: Министарства спољне и унутрашње трговине и телекомуникација, Mинистарства финансија, Комисије за контролу државне помоћи, Комисије за заштиту конкуренције, Министарства привреде, Министарства културе и информисања, Министарства грађевинарства и урбанизма, Министарства енергетике, развоја и заштите животне средине, Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Народне банке Србије, Канцеларије за европске интеграције.

На састанку су детаљно размотрена питања из две важне области усклађивања правног и институционалног оквира Републике Србије са стандардима ЕУ, заштите конкуренције и политике државне помоћи. Заштита конкуренције има за циљ сузбијање повреда тржишног пословања, као што су рестриктивни споразуми (картели) и злоупотребе доминантног положаја, којима се врши битна дисторзија тржишта, његовим ограничавањем, затварањем и деформисањем, а на крајњи рачун потрошача, који цену недостатка конкуренције плаћа путем веће куповне цене и мањег квалитета робе и услуге.

Конкуренција има значајан утицај на општи привредни развој, отвара могућности за инвестирање и подизање квалитета робе и услуга, чиме се уз добро осмишљену политику државне помоћи успоставља савремена тржишна економија, спремна да се укључи у једниствено тржиште Европске уније.

У оквиру ове прве фазе процеса скрининга за Преговарачко поглавље 8 представници Европске комисије су дали аналитички приказ европског законодавства у области конкуренције и државне помоћи, и то у вези правила о сузбијању злоупотребе доминантног положаја и рестриктивних споразума, затим контроле концентрација, као и правила о контроли државне помоћи, са посебним освртом на секторе енергетике, животне средине, поштанских услуга, културе, транспорта, инфраструктуре иуслуга од општег економског интереса.

Наредна фаза скрининга у овом поглављу је планирана за 4. и 5. новембар 2014. године, када ће бити одржан билатералног скрининг, у оквиру којег ће представници Републике Србије представити постојеће стање у овим областима у погледу усклађености домаћег законодавства са правним тековинама ЕУ.