Srbija na 9. mestu u Evropskoj nedelji programiranja

U ovogodišnjoj Evropskoj nedelji programiranja, koja je obeležena od 15. do 23. oktobra, Srbija je, prema dosadašnjim podacima, deveta po broju događaja posvećenih promociji programiranja, među 53 zemlje koje su učestvovale na ovoj manifestaciji. U našoj zemlji priređeno je 194 radionica, javnih časova, tribina i drugih promotivnih događaja posvećenih programiranju.

Srbija na 9. mestu u Evropskoj nedelji programiranja

„Znanje o programiranju značajno je za sve profesije, jer će uskoro za obavljanje gotovo svih poslova biti neophodna kombinacija društvenih i informatičkih veština. Zbog toga je veoma važno da sa tim upoznajemo ne samo decu i mlade, već i sve druge građane, kako bi na vreme mogli da se uključe u aktuelne tokove informacionog društva“, izjavila je državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, Tatjana Matić.

„Posebno smo zadovoljni što je najveći broj događaja nedelji programiranja organizovan u školama u Srbiji, što je pokazatelj da su i nastavnici informatike, koji su priredili ove promocije, zainteresovani da približe digitalne veštine što većem broju ljudi“, dodala je državni sekretar, izrazivši očekivanje da će informatika i programiranje biti uskoro i deo obavezne nastave u osnovnim školama.

Srbija na 9. mestu u Evropskoj nedelji programiranja

Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija podržalo je Evropsku nedelju programiranja i tim povodom, u saradnji sa Startit centrom organizovalo je predavanja za učenike od osnovne škole, koje su održali ambasador Nedelje programiranja za Srbiju, nastavnik informatike, Čaba Vereš, i drugi uspešni informatičari i programeri.

Inicijativa obeležavanja Nedelje programiranja pokrenuta je 2013. godine od strane Mladih savetnika Evropske Digitalne Agende, sa ciljem da programiranje učini vidljivijim i dostupnijim svim građanima.

Evropska komisija podržava „Evropsku nedelju programiranja“ kao deo strategije za Jedinstveno digitalno tržište, kao i druge inicijative koje podržavaju razvoj digitalnih veština, uključujući i programiranje za različite ciljne grupe.