Србија на 9. месту у Европској недељи програмирања

У овогодишњој Европској недељи програмирања, која је обележена од 15. до 23. октобра, Србија је, према досадашњим подацима, девета по броју догађаја посвећених промоцији програмирања, међу 53 земље које су учествовале на овој манифестацији. У нашој земљи приређено је 194 радионица, јавних часова, трибина и других промотивних догађаја посвећених програмирању.

Србија на 9. месту у Европској недељи програмирања

„Знање о програмирању значајно је за све професије, јер ће ускоро за обављање готово свих послова бити неопходна комбинација друштвених и информатичких вештина. Због тога је веома важно да са тим упознајемо не само децу и младе, већ и све друге грађане, како би на време могли да се укључе у актуелне токове информационог друштва“, изјавила је државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација, Татјана Матић.

„Посебно смо задовољни што је највећи број догађаја недељи програмирања организован у школама у Србији, што је показатељ да су и наставници информатике, који су приредили ове промоције, заинтересовани да приближе дигиталне вештине што већем броју људи“, додала је државни секретар, изразивши очекивање да ће информатика и програмирање бити ускоро и део обавезне наставе у основним школама.

Србија на 9. месту у Европској недељи програмирања

Министарство трговине, туризма и телекомуникација подржало је Европску недељу програмирања и тим поводом, у сарадњи са Стартит центром организовало је предавања за ученике од основне школе, које су одржали амбасадор Недеље програмирања за Србију, наставник информатике, Чаба Вереш, и други успешни информатичари и програмери.

Иницијатива обележавања Недеље програмирања покренута је 2013. године од стране Младих саветника Европске Дигиталне Агенде, са циљем да програмирање учини видљивијим и доступнијим свим грађанима.

Европска комисија подржава „Европску недељу програмирања“ као део стратегије за Јединствено дигитално тржиште, као и друге иницијативе које подржавају развој дигиталних вештина, укључујући и програмирање за различите циљне групе.