Pomoćnik ministra za informaciono društvo Sava Savić i državni sekretar u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu Ivan Bošnjak, učestvovali su danas na 18. eGovernment IS DOS konferenciji u hotelu Metropol u Beogradu.
Savić je podsetio da se pre 20 godina govorilo o informacionim sistemima državnih organa Republike Srbije (IS DOS), a danas se govori i o eGovernmentu, o mUpravi, Smart Governmentu i o Smart City rešenjima.
„Cilj nam je da stavimo IKT u svrhu razvoja privrede i kvalitetnijeg života najvećeg broja građana“, rekao je Savić.
Savić je naglasio da je cilj Republike Srbije što brža izgradnja optičkih kapaciteta duž važnih saobraćajnih pravaca, tamo gde ona nedostaje, odnosno u urbanim sredinama gde nije još uvek razvijena.
„Ovom prilikom želim da istaknem značaj bazične infrastrukture kao i već masovne dostupnosti i iskorišćenja 4G mreže, razvoja broadband-a i dostupnosti brzog interneta po modelu „optika do svakog praga“, kao i razvoja e-poslovanja i informatičke pismenosti, kao osnovu razvoja servisa Pametnih gradova i pametnih usluga koji će učiniti život kvalitetnijim svim građanima, uključujući čak i one koji IKT i ne koriste!“, istakao je pomoćnik ministra.
Savić je potsetio da nedavno Potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić potpisao sporazum o strateškom partnerstvu sa kineskom kompanijom ,,Huawei” koji će obezbediti svakom građaninu pristup internetu brzine 30 megabita po sekundi kao i internet brzine 100 mbps za bar 50 odsto domaćinstava u Srbiji.
Na konferenciji je održana panel diskusija na temu jačanja kadrovskih potencijala i edukacije IT stručnjaka u Srbiji gde je Savić istakao da se kroz sprovođenje Predloga prioritetnih ciljeva i aktivnosti svih organa državne uprave i službi Vlade za unapređenje IT sektora u Srbiji radi na razvoju srpske IT industrije, a razvojem ePoslovanja i internet ekonomije imamo za cilj integrisanje u jedinstveno digitalno tržište EU i digitalne ekonomije sveta.
Pomoćnik ministra je istakao značaj Predloga prioritetnih ciljeva i aktivnosti svih organa državne uprave i službi Vlade za unapređenje IT sektora u Srbiji koji je usvojila Vlada Republike Srbije na predlog Ministarskog IT saveta a kojim se predviđa podizanje kapaciteta u IT industriji i obuka IT kadrova koji evidentno nedostaju našoj zemlji, kao i prekvalifikacije u neformalnom obrazovanju.
Savić je istakao da prema ovom Predlogu za unapređenje IT sektora, Srbija bi u narednih pet godina trebalo da poveća godišnji neto izvoz IT sektora sa trenutnih 400 miliona na 1,5 milijardu evra i dodao da je ovo jedan od važnih prioriteta vlade u narednim godinama.
„Unapređenjem regulatornog okvira i donošenjem zakona učinimo poslovni ambient povoljnijim za primenu Informacionih tehnologija i novih rešenja.“, rekao je Savić, i dao da je u toku implementacija Zakona o informacionoj bezbednosti kojim, kako je istakao, želimo da učinimo digitalni svet oko nas bezbednijim i ulijemo poverenje građanima a pre svega najmlađim u IKT.
Savić je pomenuo donošenje Zakona o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju i broadbandu koji će omogućiti brzi razvoj širokopojasnog Interneta, dok će donošenje Zakonu o elektronskom potpisu, na kome se trenutno radi, omogućiti ne samo linearnu digitalizaciju i prelazak sa papira na eDokument, već i digitalnu transformaciju poslovanja i promenu načina rada,
„Tehnologija je ispred načina rada i ispred regulatornog okvira.“, zaključio je Savić.
Pomoćnik ministra je istakao da korisnici danas imaju mogućnost da poslove koje su završavali na nizu šaltera i institucija završe mnogo brže, jednostavnije i na jednom mestu, od kuće ili sa svog mobilnog telefona.
Savić je istakao da je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, i kompanijom Majkrosoft, pokrenulo projekat uvođenja bežične vaj-faj mreže u školama u ruralnim područjima Srbije. Pored brze vaj-faj mreže čije će korišćenje biti besplatno, Savić je istakao i da će 40 osnovnih i srednjih škola dobiti visok nivo sigurnosti i kontrolu korišćenja sadržaja na internetu kroz namenski portal, istovremeno sa Telokomom Srbija radimo na povezivanju 1.600 matičnih osnovnih i srednjih škola na Internet.
Konferencija IS DOS, organizovana u saradnji sa Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija, ima za cilj da unapredi komunikaciju Vlade i lokalne uprave sa istraživačkim organizacijama i kompanijama koje se bave izradom rešenja za eGovernment sistem.