Konferencija i sajam pod nazivom „Informaciona bezbednost – pametni i sigurni gradovi“ svečano je otvorena na Beogradskom sajmu i traje do petka, 6. oktobra.
Pomoćnik ministra za informaciono društvo tom prilikom istakao je da je od januara 2016. godine počela primena Zakona o informacionoj bezbednosti, kao i da je doneto pet podzakonskiha akata: Uredba o bližem sadržaju akta o bezbednosti informaciono-komunikacionih sistema od posebnog značaja, načinu provere i sadržaju izveštaja o proveri bezbednosti IKT sistema od posebnog značaja; Uredba o bližem uređenju mera zaštite IKT sistema od posebnog značaja; Uredba o utvrđivanju liste poslova u oblastima u kojima se obavljaju delatnosti od opšteg interesa i u kojima se koriste IKT sistemi od posebnog značaja; Uredba o postupku dostavljanja podataka, listi, vrstama i značaju incidenata i postupku obaveštavanja o incidentima u IKT sistemima od posebnog značaja i Pravilnik o evidenciji Posebnih CERTova. Vlada je osnovala Telo za koordinaciju poslova informacione bezbednosti koje je uzelo aktivnu ulogu u ovoj oblasti.
Strategijom razvoja informacione bezbednosti koju je izradilo Ministrstvo trgovine, turizma i telekomunikacija utvrđene su prioritetne oblasti: bezbednost IKT sistema i organa vlasti, informaciona bezbednost građana, borba protiv visokotehnološkog kriminala, informaciona bezbednost Republike Srbije i međunarodna saradnja.“, rekao je pomoćnik ministra za informaciono društvo.
Savić je podsetio da donošenje ove Strategije predstavlja krupan korak u jačanju digitalne zaštite informacionih sistema u RS, samim tim i bezbedno funkcionisanje privrede i faktor razvoja modernog digitalnog društva.
Ministarstvo sprovodi aktivnosti i u cilju podizanja svesti kod operatora IKT sistema od posebnog značaja, ali i kod građana. Uspostavljen je Centar za bezbedan Internet, a trenutno radimo na razvoju informacionog sistema za upravljanje incidentima iz oblasti informacione bezbednosti.
Ovogodišnjom, šestom po redu konferencijom posvećenoj informacionoj bezbednosti dominiraju visoke tehnologije u funkciji svih ostalih urbanih servisa svojstvenih “pametnim i sigurnim gradovima”.
Informaciona bezbednost je postala bitan element za digitalni i mobilni tempo života, kao i za globalnu afirmaciju IoT (internet stvari) kod primene pametnih rešenja.
Stručnoj javnosti predstaviće se oko 100 domaćih i stranih, direktnih i predstavljenih izlagača, kompanija i drugih učesnika iz dvadesetak zemalja, a očekuje se i više od 3.500 poslovnih posetilaca.