Савић: Електронска трговина – Развој и препреке

Помоћник министра у Сектору за информационо друштво, Сава Савић, узео је учешће на скупу Привредне коморе Београда “Електронска трговина-развој и препреке” .

Скуп је организован са циљем да се на једном месту, спајањем привредног сектора и државне администрације, размотре сви аспекти неопходни за даље унапређење и примену електронске трговине у Републици Србији и таргетирају препреке које је потребно отклонити.

Представници привредног сектора на скупу су истакли да је Србија земља са великим потенцијалом у овој области и да проценат обављених електронских трансакција показује тенденцију раста из године у годину, али да је неопходно даље унапређивање кроз сарадњу привреде и државне администрације, јачање ИКТ инфраструктуре, дигиталне писмености, као и додатно усклађивање правног оквира.

Савић: Електронска трговина – Развој и препреке

У складу са тим Савић је упознао присутне са активностима Министарства усмереним ка унапређењу употребе електронских трансакција и развоју електронске трговине као и са активностима додатног уређења законодавног оквира кроз израду нацрта Закона о електронском пословању. Овај закон би требало да правно уреди електронску идентификацију, електронски потпис, електронски печат, регистровану електронску пошту, временски жиг, електронски документ као и аутентикацију веб сајтова чиме би се дала основа за правно уређену и технички поуздану електронску интеракцију између грађана, предузећа и јавног сектора, а самим тим и значајно утицало на развој електронске трговине.

Такође, Савић је истакао да Министарство активно ради на пројекту е-бизнис, чији је циљ јачање конкурентности српске привреде кроз јачање приватног сектора, посебно малих и средњих предузећа и развој електронског пословања. Кроз пројекат би се извршило јачање правног и институционалног оквира ради стварања боЉег окружења за електронско пословање у Србији и допринело развоју примене електронске трговине уз системско уређење електронске фактуре.

На скупу је закључено да је оваква сарадња и дијалог привредног сектора и државних органа изузетно значајна за даљи развој електронске трговине и да је свакако треба наставити уз укључење свих релевантних државних институција.