„Digitalna ekonomija zahteva moderan regulatorni okvir, brojnim inovacijama se podstiče stvaranje socio–tehnološke infrastrukture za novu formu novca i započinje istorijska transformacija novca u digitalni novac.“, rekao je pomoćnik ministra za informaciono društvo Sava Savić na panelu posvećenom ispitivanju vodećih trendova bankarske industrije u eri digitalnog društva na 17. Serbia Economic Summit-u tokom konferencije „#Srbiacashless Forum“.
Tom prilikom Savić je naglasio da je digitalna transformacija pretvorila Internet informaciju u Internet vrednost i dovela do demonetizacije i dodao da su razvojem beskontaktnih smart kartica i napretkom tehnologije „digitalnog novčanika“, informaciono–komunikacione tehnologije omogućile potpunu dematerijalizaciju novca, do te mere da i sam novac postaje specifična monetarna informacija.
„Podsticajni regulatorni okvir je veoma važan faktor razvoja srpske digitalne ekonomije, a stupanjem na snagu Zakon o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju, a regulisanje šema elektronske identifikacije i kvalifikovanih usluga od poverenja uticaće i značajno unaprediti digitalno bankarstvo.“, istakao je Savić.
Pomoćnik ministra je naglasio da će digitalni novac dovesti do radikalne transformacije bankarskog sektora, ali i ekonomije u celini: „Osim u on–lajn transakcijama, digitalni novac će se koristiti i u of–lajn transakcijama, umesto papirnog novca“.
Savić je podsetio da je dostupnost ekspozitura banaka u ruralnim područjima na teritoriji Republike Srbije minimalna, a novčane transakcije se uglavnom obavljaju gotovinski, što smanjuje mogućnost jednostavnog slanja novca na daljinu, plaćanje računa bez odlaska u banku ili poštu, te bilo kakve finansijske servise – osim digitalnog, a pre svega mobilnog bankarstva. uz pokrivenost od 99% 3G i mrežama 4G ovo predstavlja ogroman potencijal za razvoj mobilnog bankarstva.
„Proces digitalizacije bankarskog sektora Srbije je uveliko u toku, podstaknut je sve većim stepenom korišćenja pametnih mobilnih uređaja, kao i povećanim nivoom računarske pismenosti.”, rekao je Savić.
„Potreba za decetralizacijom je prirodan odgovor na moderne servise i zahtev velikog broja korisnika, rešenje za rogobatne centralizovane sisteme, smanjenje troškova transakcija vremena odziva, kao i podizanje kvaliteta usluga.
Mobilna banka i digitalne expoziture nisu ništa novo, istakao je Savić, nego rešenja gde se svi finansijski poslovi odvijaju potpuno elektronski bez ijednog papira, od slanja novca do dobijanja kredita.
Javljaju se novi servisi koji omogućavaju korisnicima da sprovedu širok spektar bankarskih transakcija u potpunosti kroz chat-bot, podsetio je Savić i dodao da uz jedan potez prstom, korisnici mobilnih novčanika će od sada moći odmah da pošalju i prebace novac, da provere bankovno stanje i da pristupe drugim bankarskim uslugama, a primaoci moći će odmah da podignu novac koji im je poslat koristeći kod na automatima za isplatu ili odlaskom u najbližu filijalu banke.
„Prateći svetske trendove i tehnološke inovacije, mogu sa ponosom da kažem da je srpski bankarski sektor dostigao značajan stepen razvoja digitalnog bankarstva, uz snažne perspektive za unapređenje i dalji rast, zahvaljujući vama kreatorima digitalne budućnosti.“, zaključio je pomoćnik ministra Sava Savić.