Izvoz softvera iz Srbije 2007. godine iznosio je 62 miliona evra, 2011. godine 166 miliona evra, a 2012. više od 200 miliona evra, rekao je potpredsednik Vlade i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić, na otvaranju međunarodne konferencije posvećene razvoju tržišta informaciono-komunikacionih tehnologija, pod nazivom „ISDEF 2013“.
On je u hotelu Metropol u Beogradu rekao da sama činjenica da se ta konferencija prvi put održava van granica bivšeg SSSR-a, ukazuje na značaj Srbije kao investicione destinacije u IT industriji, i govori o mogućnostima saradnje srpskih i ruskih kompanija u tom sektoru.
Potpredsednik Vlade Rasim Ljajić je naglasio da postoji značajan potencijal za povećanje prometa u oblasti IT biznisa u Srbiji, istakavši da je vrednost celokupnog srpskog IT tržišta prošle godine iznosila 410 miliona evra, što je značajno manje u odnosu na period pre krize, kada je to tržište vredelo oko 550 miliona evra.
U Srbiji IT sektoru posluje oko 2.000 kompanija koje zapošljavaju 6.000 ljudi, naveo je on i dodao da Srbija u tu privrednu oblast ulaže oko 60 evra po stanovniku.
To je u nivou sa Bugarskom i Rumunijom, značajno više nego u Crnoj Gori, Makedoniji i BIH, mnogo manje od Hrvatske koja ulaže oko 200 evra, a daleko manje od proseka u EU koji iznosi oko 800 evra po stanovniku, obrazložio je.
Ankete pokazuju da se srpska IT industrija kreće između 30. do 50. mesta u svetu, što je jedan od najboljih rezultata koji ima neka srpska privredna grana, kazao je Ljajić.
On je poručio da će Srbija nastaviti borbu protiv piraterije u IT industriji, i naveo da je ilegalni softver već smanjen za dva do tri odsto, što je povećalo prihode iz te privredne grane za oko 24 miliona evra.
Srbija je prošlog meseca usvojila i strategiju razvoja IT industrije, koja donosi niz podsticaja za ulaganja u taj biznis, mnoge poreske olakšice za IT kompanije, stimulaciju izvoza softvera iz Srbije, ali i bespovratna sredstva za početnike u vrednosti do 25.000 evra, naveo je ministar Ljajić.