Државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Весна Ковач и шеф Делегације Европске уније у Републици Србији Мајкл Давенпорт пустили су у погон машину за уништавање фалсификоване робе у складишту Тржишне инспекције у Београду.
Ова вишефунтционална машина, омогућава тржишној инспекцији правилно поступање са фалсификованом робом на начин којим се спречава поновно појављивање небезбедних фалсификата на тржишту, рекла је државни секретар Весна Ковач и додала да је поступак еколошки прихватљив и да уз примену новог законског оквира за поступање са отпадом претпоставља примену нових процедура у складу са ЕУ стандардима.
Она је казала да смо данас имали прилику да видимо поступак уништења робе која не задовољава захтеве безбедности и самим тим не испуњава услове за поновно стављање на тржиште из безбедносних разлога, као што су продужни каблови, кациге за мотоциклисте и друга фалсификована роба која би могла имати штетне последице приликом употребе.
Ковач је додала да је роба за уништење била је предмет контроле коју су извршили тржишни инспектори који су проценили да постоје ризици са аспекта безбедности и да се та роба мора уништити ради спречавања њене поновне употребе.
У оквиру пројекта “Спровођење права интелектуалне својине”, који спроводе Министарство трговине, туризма и телекомуникација, француска техничка стручна агенција Еxпертисе Франце и Делегација ЕУ у Србији, донацијом ЕУ обезбеђене су три машине за уништавање фалсификоване робе.
Уништавање путем ових машина представља једини сигуран начин да се спречи да фалсификовани производи, опасни по здравље и безбедност потрошача, поново појаве на тржишту.
Машине за уништавање фалсификоване робе раде по највишим европским стандардима – на начин који је економски прихватљив, а да, при том, не угрожавају животну средину.
Поред складишта под надзором тржишне инспекције на Вилиним Водама у Београду и складишта у Иригу, трећe постројење смештено је у Крушевцу и под надзором је Управе царина.
Капацитети ове три машине довољни су количину робе коју заплене Министарства трговине, туризма и телекомуникација и Управе царина и значајно ће помоћи у процесу борбе против пиратерије у Србији.
У оквиру пројекта „Спровођење права интелектуалне својине“ који финансира Европска унија са 2.8 милиона евра из претприступних фондова спроведена је кампања „Фалсификати коштају више, купујем оригинале!“ у организацији Сектора тржишне инспекције Министарства трговине, туризма и телекомуникација, Expertise France – француске међународне техничке стручне агенције и Делегације Европске уније у Србији.
У оквиру кампање, са циљем подизања свести у јавности о важности заштите и спровођења права интелектуалне својине у Србији, спроведено је пет информативно-едукативних разговора тржишних инспектора са грађанима Београда, Крагујевца и Новог Сада, који су том приликом попунили више од 500 анонимних анкета на тему куповине и употребе фалсификоване и пиратске робе.